Београд, 2. март 2018. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас, на конференцији за новинаре поводом расписивања конкурса Министарства просвете, науке и технолошког развоја којим се системски омогућава пријем 1.000 студената докторских студија, да су улагања у науку ове године повећана за 15 одсто.
Брнабић је подсетила на то да је прошле године почела свеобухватна реформа образовног система Србије, при чему је договорено да се у овој години на другачији начин отвори тема науке, те да се повећају улагања на том пољу.
Премијерка је истакла да је циљ да Србија буде заснована на знању и да направимо економију која је конкурентна, додавши да је у разговору са младима, на питање зашто одлазе, увек добијала одговор да немају довољне шансе у Србији.
АУДИО:Конференција за новинаре поводом расписивања конкурса за пријем доктораната на пројекте Министарства просвете
Улазимо у реформу финансирања науке да не бисмо имали систем заснован на социјалном миру, већ на извесности, навела је она и подсетила на то да је у току израда регистра истраживача и да се ради на повећању простора за сарадњу науке и привреде.
Циљ нам је да задржимо истраживаче у Србији и да кренемо да враћамо наше младе из иностранства, нагласила је председница Владе.
Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић истакао је да је ресорно министарство расписало конкурс за пријем 1.000 младих докторанада на научноистраживачке пројекте које финансира то министарство.
Шарчевић је нагласио да је рок за подношење пријаве 16. март ове године, а могу да све пријаве сви студенти докторских академских студија без обзира на то да ли су се раније пријављивали на својим институтима, факултетима или универзитетима.
Да би се докторанди пријавили, потребно је да су држављани Србије, да имају највише 30 година, да су редовни студенти и да имају просечну оцену 9, указао је он.
Министар је рекао да је ово прилика да млади истраживачи почну да се баве својим послом, и додао да је у току израда новог Закона о научноистраживачкој делатности, и тек када буде усвојен, моћи ће да се распише нови конкурс за науку.
У текуће пројекте биће укључено хиљаду нових младих истраживача, а тренутно је на пројектима ангажовано 3.090 студената докторских студија, а Министарство стипендира 395 докторанада, рекао је Шарчевић и додао да је за истраживаче из иностранства предвиђено 50 до 100 места.
Директор Института за биолошка истраживања Павле Павловић рекао је да научна заједница очекује формирање фонда за науку, као и комбиновани модел институционалног пројектног финансирања.
Павловић је нагласио да је неопходно да се сваке године млади истраживачи укључују на пројекте.
Доцент Електротехничког факултета Коста Јовановић указао је на то да је сличан конкурс потребно правити сваког октобра како би на њега могли да се пријаве сви који уписују докторске студије.