Београд/Лондон, 26. фебруар 2018. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић говорила је данас у Лондону, у оквиру Инвестиционог самита Западног Балкана који организује Европска банка за обнову и развој (ЕБРД), на панелу о повезивању у региону, као и о дигиталној агенди за регион Западног Балкана.
Брнабић је том приликом истакла да је унапређење регионалне политичке и економске сарадње један од приоритета Србије.
Она је указала на значај усвајања вишегодишњег Акционог плана за Регионални економски простор Западног Балкана, који је усвојен на Самиту у Трсту, а који, поред трговине, инвестиција и мобилности, обухвата и дигитално повезивање.
За Владу Србије, дигитализација је један од кључних приоритета, она је мотор иновација, конкурентности и економског развоја, поручила је премијерка.
Управо зато, развој електронских комуникација је исто тако важан као и грађење путне и железничке инфраструктуре, нагласила је Брнабић и оценила да је дигитална револуција кључна развојна шанса за регион, која ће унапредити стандарде и квалитет живота свих грађана Западног Балкана.
Председница Владе је, говорећи о важности дигитализације у јавној управи, оценила да је управо област еУправе простор за унапређење сарадње на Западном Балкану.
Циљ увођења и развоја еУправе јесте да она буде сервис грађанима и привреди, нагласила је она и подвукла да је Србија направила значајне резултате у имплементацији еУправе, а у наредном периоду циљ је што боље повезивање еУправа у региону.
Влада Србије је, како је навела, препознала значај нових технологија за развој пословања и предузетништва, уз напомену да се ИТ сектор у Србији развија великом брзином и да је наш извоз у овој области достигао милијарду евра годишње.
Међу приоритетима, Брнабић је издвојила повећање коришћења информационих и комуникационих технологија, као и дигитализацију свих фаза производње.
Према њеним речима, најзначајнији резултати дигитализације у области пословања, који су важни привредницима и инвеститорима, су укидање печата у платном промету, укидање папирних фактура, електронска регистрација предузећа, електронске пореске пријаве, као и пореске олакшице за старт-ап предузећа.
Премијерка је истакла да су дигитализација и образовање два кључна стуба за развој и напредак нашег друштва и целог региона.
У оквиру реформе образовног система, Влада је посебно посвећена развоју образовања за ИТ. Поред увођења Информатике као обавезног предмета у петом разреду основне школе, повећања уписних квота на техничким факултетима и програма преквалификација за јуниоре програмере, планира се и дигитализација образованих садржаја у школама, најавила је она.
Такође, како је додала, у плану је отварање још седам нових научно-технолошких паркова у целој земљи, поред оних у Београду и Нишу, као места која на најбољи начин спајају дигитализацију, образовање, креативност и иновације.
Она је поручила да је Србија поносна на своје таленте и домаће компаније и институције који су постали светски лидери у области технологија и иновација – Нордеус, БиоСенс, Севен Бриџис Геномикс.
Ово су само неки од примера који на најбољи начин показују зашто је важно модерно образовање, охрабривање иновација и јачање еко система за развој предузетништва и старт ап компанија, које ће креирати нову вредност засновану на знању, закључила је Брнабић у обраћању.