Београд, 26. фебруар 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да Србија, као друштво, може да напредује онолико брзо колико буде стварала услове за то да жене буду у свему равноправне и да могу да доприносе развоју друштва.
Михајловић, која је и председник Координационог тела за родну равноправност, рекла је обраћајући се студентима, учесницима семинара “Жене у политици – родно равноправне или не?”, да је у претходном периоду направљена база у свим областима родне равноправности, али да смо далеко од тога да живимо у друштву у којем су жене и мушкарци у потпуности равноправни, онако како пише и у Уставу Србије.
Зато је потребно не само да мењамо законе и доносимо стратегије, већ и да се изборимо са бројним стереотипима у свакодневном животу, и то је заједнички задатак свих нас, жена и мушкараца, навела је она.
Према њеним речима, Србија је једина земља ван Европске уније која има индекс родне равноправности, при чему је, када је реч о учешћу жена у политици, према неким параметрима боља и од европског просека.
На пример, како је објасниола, имамо 34,4 одсто жена у парламенту у односу на европски просек од 25,6 одсто, а међу амбасадорима 16 одсто, у односу на европски просек од 13 одсто.
Михајловић је подсетила на то да Србија данас има жене на највишим политичким функцијама, као што су председница Владе и председница Народне скупштине, али да су недовољно присутне на функцијама у локалним самоуправама.
Само десет локалних самоуправа има жену за градоначелницу или председницу општине, а у 23 општинска већа нема ниједне жене, иако оне чине већину становништва, рекла је она и додала да ће се Координационо тело посебно бавити овим питањем у наредном периоду.
Михајловић је додала и да се питање учешћа жена у политици не може одвојити од питања положаја Ромкиња, жена са инвалидитетом и свих баријера са којима се обичне жене свакодневно суочавају.
Она је студенткињама и студентима на трибини, коју је у Градској општини Врачар организовао Центар за едукацију и друштвену еманципацију младих - ЦЕДЕМ“, поручила да се простор родне равноправности мора стално освајати.
Михајловић је подсетила на поруку борца за права жена из времена Француске револуције Олимпије де Гуж, која је у декларацији о правима жена још крајем 18. века написала да су “жене рођене слободне и да имају једнака права као и мушкарци”.
Она је потом, у обраћању новинарима, рекла да је захваљујући активности Владе Србије и Координационог тела за родну равноправност питање положаја жена у друштву много присутније у јавности него пре четири године.
Михајловић је додала да ће се разговарати са свим компанијама које имају услове да се деца чувају у фабрикама у којима жене раде, да се то и омогући.
Такође, како је додала, велики део од 16 милијарди динара који је држава издвојила као подршку предузетништву, опредељен је управо за развој женског предузетништва.
Према њеним речима, то је подршка женама које тек почињу посао, којима су неопходни савет и почетни капитал, али и онима које већ две, три године раде и потребни су им кредити са повољним каматама како би одржале и развијале посао.
Она је нагласила да је важно да се више говори о учешћу жена не само у парламенту, већ и у бизнису, о борби против насиља над женама, и о свему ономе што спречава жене да допринесу својој породици, на радном месту и друштву у целини.