Београд, 22. фебруар 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас, на отварању 40. Међународног сајма туризма, да је стратешка одлука Србије да ради на развијању туризма јер он има улогу помирења међу државама Западног Балкана.
Љајић је том приликом рекао да је свака туристичка година у Србији боља од претходне, наводећи да подаци из истраживања ресорног министарства показују да је чак 95 одсто страних туриста који су посетили Србију задовољно боравком у нашој земљи.
Направили смо врло значајне кораке у ребрендирању Србије као туристичке дестинације, указао је он и додао да је веома важно то што је Влада Србије препознала туризам као приоритетну економску и привредну грану земље.
Кроз организовани напор и јасну стратешку активност државе, свих институција – од председника државе до локалних самоуправа, види се напор да се подигне туризам на начин на који он објективно и реално заслужује, подвукао је Љајић.
Према његовим речима, Србија је једна од пет земаља у Европи која у континуитету бележи двоцифрени раст и броја долазака и броја ноћења туриста.
Поменуто истраживање је указало на одређене примедбе туриста које се односе на инфраструктуру и лош смештај, при чему се ради на њиховом отклањању, навео је он и поновио да чак 63 одсто страних гостију није имало никакве замерке током боравка у Србији.
Према резултатима анализе, како је прецизирао, иностране госте за боравак у Србији опредељује добар однос цене и квалитета, други разлог је безбедност и сигурност, док је трећи тај што је наша земља лако доступна дестинација.
Србија је стабилна и безбедна земља, нема опасности од било каквих инцидената, терористичких аката и поносни смо на ту чињеницу данас у савременом свету, рекао је Љајић.
Ове године, како је најавио, креће се са иницијативом паушалног опорезивања оних који пружају услуге смештаја, као и са електронским пријавама доласка и одласка туриста.
Према његовој оцени, земље региона нису конкуренти, већ је потребно да се удружују јер не треба изгубити из вида друштвени аспект који туризам има.
Верујем у помиритељску улугу коју туризам има када говоримо о земљама Западног Балкана, навео је Љајић, наводећи пример Пољске и Немачке у којима су туристи након Другог светског рата побољшали однос две земље разбијајући стереотипе.
Министар туризма Грчке Елена Коунтоура указала је на то да две земље негују дуготрајно пријатељство и богате културне, историјске и политичке везе и позвала грађане Србије да посете Грчку.
Наши народи се међусобно поштују и међу њима постоји дуготрајно пријатељство, навела је Коунтоура.
Према њеним речима, у 2017. години више од 850.000 Срба је посетило Грчку, што је раст од 15 одсто, док је приближно 100.000 Грка посетило Србију у истом периоду.