Београд, 21. фебруар 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић поручила је данас да у наредних неколико година Србију очекује брз развој грађевинарства, јер ће у оквиру пројекта јефтине станоградње за припаднике снага безбедности бити изграђено 20.000 станова.
Михајловић је, уочи Треће српске конференције о развоју некретнина и инфраструктуре, нагласила да грађевинарство значајно утиче на раст БДП-а, а у њему је посебно важан сектор станоградње.
Она је напоменула да се за претходне две године са 4,3 одсто удела грађевинарства у БДП-а дошло до 6,2 одсто, оцењујући да нас очекује велика експанзија у станоградњи.
Процене су, како је објаснила, да ће држава у последњем кварталу ове године, нарочито 2019. и 2020. године, сигурно имати резултат раста од 1,5 до 2,5 процената БДП-а захваљујући изградњи станова за припаднике служби безбедности.
Према њеним речима, изградња 1.600 станова почиње у другом и трећем кварталу ове године.
Бољи подаци у грађевинарству резултат су електронских грађевинских дозвола, чије је увођење утицало на инвестиције, указала је Михајловић и нагласила да је вредност грађевинских и инфраструктурних радова повећана за 50 одсто.
Она је исказала уверење да ће се тај тренд наставити, а да су основни разлози за то електронска грађевинска дозвола, јефтинија процедура, мањи број процедура и укидање парафискалних намета у области грађевинарства.
Данас имамо 23.400 градилишта у Србији и њихов огроман раст у Београду, навела је Михајловић и истовремено изразила сумњу у то колико грађевинска индустрија може да испрати предстојеће пројекте.
Према њеним речима, процене су да је могуће повећање од 10 до 15 одсто запослених у наредне две године, а то значи и повећање зарада у овом сектору, где су плате иначе најниже.
У складу са тим, она је позвала грађевинаре да се удруже и тако одговоре изазову станоградње који нас очекује у наредној деценији.
Истовремено, Михајловић је саопштила да је до сада од 100 аутобуских станица у Србији само пет добило лиценцу.
Аутобуске станице које до 12. фебруара нису поднеле захтев за добијање лиценце неће моћи да обављају делатност, нити да наплаћују услуге све док не добију потребан сертификат, упозорила је она.
Према њеним речима, сви који су поднели захтев добили су детаљно објашњење како могу да испуне законске услове, с тим што аутобуске станице могу да функционишу са привременом дозволом коју су добиле уколико су поднеле захтев.
На конференцији, која има за циљ размену идеја и информација из области некретнина и инфраструктуре у Србији и ширем региону, биће представљене презентације највиших чланова државног и приватног сектора у области некретнина, банкарства, процена.
На скупу ће, између осталог, бити речи о привлачењу капитала, одрживим, паметним и енергетски ефикасним зградама, пројектном финансирању, развоју шопинг центара, ритејл и забавних паркова, тржишту некретнина.
Овом догађају присуствује више од 200 учесника из водећих компанија за некретнине, грађевинских фирми, финансијских институција, новинара и независних професионалаца из Србије и иностранства.
Конференција се организује под покровитељством Привредне коморе Србије, Амбасаде Израела у Србији, Националног удружења проценитеља Србије, Кластера некретнина и Друштва проценитеља Србије.