Београд, 3. фебруар 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић поручио је данас, на отварању Десетог државног пчеларског сајма, да производња меда у нашој земљи мора и може да буде већа, а самим тим и извоз.
|
Фото: Танјуг |
Љајић је на Београдском сајму истакао да је држава предузела важан корак у смислу царинских стопа и успела да заштити домаће произвођаче увођењем прелевмана на увоз меда како би наше производе учинили конкурентнијим.
Он је додао да то, међутим, није довољно, али да ће подстицаји које држава даје и за набавку опреме свакако учинити домаће произвођаче далеко конкурентнијим у борби са великом конкуренцијом.
Потрошња на европском тржишту је огромна, а Европска унија чак 40 одсто потреба за медом покрива увозом, и то највећим делом из Кине, указао је потпредседник Владе и нагласио да је ту наша шанса.
Према његовим речима, у Немачкој потрошња меда по глави становника износи четири килограма годишње, док је код нас од 400 до 600 грама на годишњем нивоу.
Љајић је најавио реактивирање радне групе која ће кренути у одлучну акцију борбе против фалсификата, а чији ће рад, на крају, донети резултат и допринети смањењу нетачног декларисања и фалсификовања производа, што наноси велику штету и произвођачима и држави.
Председник Савеза пчеларских организација Србије (СПОС) Родољуб Живадиновић, идејни творац сајма, рекао је да пчеларски савез почиње да гради сопствени погон за пласман меда без посредника, који ће бити отворен за јавност и у потпуности покривен камерама.
Желимо пуну транспарентност и да потрошаци имају поверења у нас, јер је на тржишту доста неисправног меда, упозорио је он и додао да је држава на том плану доста урадила, а посебно пореска управа која је открила огромне малверзације у пласману меда.
Сајам меда и пчеларства из године у годину расте, а ове године очекује се рекордан број излагача и потрошача, након прошлогодишњих 12.000 посетилаца.
Посетиоци ће имати прилику да присуствују бројним семинарима, такмичењу у иновацијама из области пчеларења, али пре свега да
испробају различите врсте меда.
Они који се баве пчеларством на дводневном сајму могу купити опрему и репроматеријал по најповољнијим ценама.