Београд, 25. јануар 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас, на оснивачкој седници Конгреса српско-америчког пријатељства, да и Србија и САД заслужују да имају много боље међусобне односе него што их данас имају.
Михајловић је подсетила на то да се пре тачно 100 година српска застава вијорила на Белој кући, а данас, један век касније, како је рекла, не можемо а да се сви заједно не запитамо како нам се догодило да после снажног пријатељства у два светска рата САД буду најгласнији заговорник НАТО бомбардовања Србије 1999. године.
Како смо дошли до тога да Вашингтон данас буде ближи Приштини него Београду. И како смо дошли до тога да Срби убију тројицу америчких држављана Битићи и да Београд буде једини град у Европи у којем је запаљена амбасада Сједињених Америчких Држава, запитала се она.
Не треба сада да дамо одговоре на ова питања, али о њима сви поштено треба да размислимо, нагласила је Михајловић и подсетила и на то да две земље красе 137 година дуги дипломатски односи.
Такође, она је изразила уверење да ће пријатељство Србије и САД бити још јаче, пре свега због наше деце и генерација које долазе.
Не смемо да заборавимо ни Николу Теслу, Американца и Србина, рођеног у Хрватској, нити Михајла Пупина који је много учинио да САД подрже и разумеју Србију, али ни Индијанаполис 2002. године када су Дивац, Бодирога и екипа победили амерички "дрим тим", рекла је она.
Такође, Михајловић је указала и на чињеницу да су Сједињене Америчке Државе један од највећих страних донатора и инвеститора у Србији, као и да је у односу на 2001. годину данас извоз Србије у САД већи 50 пута.
Америчке компаније не само да запошљавају приближно 20.000 радника у нашој земљи, већ су до сада инвестирали близу четири милијарде долара у Србију, а више од једне милијарде донирали кроз програм развојне помоћи, нагласила је она.
Према њеним речима, САД су један од наших најважнијих партнера који нас подржавају на путу европских интеграција, при чему је након четврт века успостављена директна авио-линија Београд–Њујорк.
Све то је веома важно за јачање наших односа, зарад будућности наше деце. Апсолутно подржавам иницијативу за оснивање Конгреса српско-америчког пријатељства и желим вам дуговечност, поручила је Михајловић.
Амбасадор САД у Србији Кајл Скот рекао је да народе Србије и САД повезује дубоко пријатељство и да су сви грађани Србије добродошли да се укључе у рад Конгреса.
Заједничка ДНК је у нашој сржи. Верујем да ова иницијатива представља први корак ка продубљивању наших веза у будућности, рекао је Скот.
Потпредседник Скупштине Србије Владимир Маринковић истакао је да као народ и земља можемо пуно да научимо од Сједињених Америчких Држава.
Стубови на које ћемо се ослањати су иновације, модерне технологије и образовање. Надам се да ће наша сарадња бити дуговечна, чврста и јака, рекао је Маринковић.