Дачић у Њујорку отвара изложбу посвећену Јасеновцу
Београд, 25. јануар 2018. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић свечано ће данас у згради Уједињених нација у Њујорку отворити српско-јеврејску изложбу "Јасеновац – право на незаборав", коју су приредили историчари из седам земаља.
Изложба „Јасеновац – право на незаборав“ прва је изложба међународне ГХ7 експертске групе историчара из седам земаља у Уједињеним нацијама, 72 године након Другог светског рата, а чији је шеф и директор изложбе Гидеон Грајф, светски признат експерт за Аушвиц, Мајданек, Јасеновац и Зондеркомандосе.
Координатор српско-јеврејског академског пројекта "Јасеновац" је амбасадор Љиљана Никшић, а сарадња је базирана на Меморандуму о разумевању који су Министарство просвете Србије и Институт за Холокауст Шем Олам потписали 28. марта 2017. године, са циљем да се заједнички организују изложбе, научне конференције и програми едукације о Јасеновцу.
Изложба представља скроман допринос очувању универзалних вредности човечанства и глобалних напора УН у циљу спречавања појаве ревизије и рехабилитације неонацистичких и неофашистичких идеологија искључивости и свих облика дискриминације и фанатизма.
Ова изложба представља подршку напорима Уницефа у правцу заштите најугроженије категорије становништва неговањем права детета на срећно детињство, имајући у виду да је Јасеновац био и логор за децу.
Главни циљ изложбе јесте неговање културе сећања на српске, јеврејске, ромске и антифашистичке жртве Холокауста и геноцида у Јасеновцу, једном од најбруталнијих и најозлоглашенијих од укупно осам логора за истребљење у Другом светском рату.
Ово је највећа и најмонументалнија изложба која ће по први пут бити постављена у Уједињеним нацијама о Јасеновцу, са седам тона опреме и експоната који ће на мултимедијални начин Србију представити кроз српско-јеврејски пројекат поводом обележавања Међународног дана Холокауста.
Специјални гости на отварању изложбе биће преживела деца логораши Јасеновца, Јастребарског из Србије – Јелена Бухач Радојчић, Смиља Тишма и Гојко Рончевић Мраовић, а из Њујорка Ева Костабел Дојч и Давид Алкалај преживели Раб, Паг и Јасеновац, који ће се овом приликом видети по први пут.
Почасни гост биће Роузи Стивенсон Гуднајт, потпредседница Викимедије (Wikimedia) и потомак чувеног Давида Албале, који је издејствовао прво признање Балфурове декларације.
Поред историчара, истраживача и личности из јавног живота, допринос овој изложби дали су и академски вајари Габријел Глид, син Нандора Глида, познатог вајара који је овековечио логораше у логорима Дахау, Маутхаузен и саградио споменик у Јадвашему посвећен жртвама Холокауста, Љубиша Манчић и Катарина Трипковић.
Такође, свој допринос овој изложби дали су и сликар Драган Јеловац и уметнички фотограф Вукица Микача, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.