Београд, 22. јануар 2018. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић поручио је данас да Србија жели да оснажи сарадњу са Шведском у области иновација и технолошког развоја, подсетивши на то да наша земља за то има кадровски потенцијал.
Поповић је, током састанка са државним секретаром за ЕУ и трговину Министарства иностраних послова Шведске Оскаром Стенстромом, истакао да Србија има талентоване младе инжењере и одличну универзитетску заједницу, што је добра основа за развој економије засноване на иновацијама и знању.
Према његовим речима, Влада Србије жели да гради такву економију, а да бисмо одмакли даље у том процесу, потребна нам је ближа сарадња и размена знања са земљама које су светски лидери у подручју иновација, као што је то Шведска.
Он је оценио да је Србија, тиме што по први пут у историји има министра за иновације, већ учинила велики помак у стварању повољног институционалног амбијента за развој иновација.
Исти приступ у институционалној подршци иновацијама има и Шведска, која у својој влади има министра за предузећа и иновације, напоменуо је министар, указавши на то да та земља у својој иновационој политици велику пажњу посвећује развоју иновација у својим регионима, чему тежи и Србија.
Зато ћемо, како је поручио, ове године спровести програм за отварање регионалних иновационих стартап центара на територији читаве Србије јер желимо да сваком младом човеку у земљи пружимо једнаку шансу да покаже своје знање и таленат за иновације.
Држава ће, такође, сваком од њих пружити подршку да оснује сопствену иновациону стартап компанију која ће допринети развоју економије наше земље, објаснио је Поповић и додао да је то начин да запослимо наше младе и задржимо их у Србији.
Он је указао на то да Шведска сваке године улаже четири одсто БДП у истраживања и развој, што је ниво улагања који Србије не може брзо да достигне.
Влада Србије је, како је подсетио, ове године определила пет пута више средстава за развој иновација и иновационог предузетништва у односу на прошлу годину, што је показатељ да види развој иновација као једну од главних шанси за повећање запослености и раст економије.