Београд/Лондон, 9. јануар 2018. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да ће Србија у предстојећим месецима покушати да нађе дуготрајно решење за питање Косова и Метохије, како се не би оставио отворени проблем.
|
Ана Брнабић (архива) |
Фото: Танјуг |
Брнабић је у интервјуу Радио Економисту истакла да је чланство у Европској унији трајно опредељење и важан циљ Србије, али да се тај европски пут не промовише због новца, већ због система вредности.
На констатацију новинарке да то подразумева и однос према отвореним питањима попут односа Русије и Украјине, она је истакла да је Србија у последње три, четири године успоставила искрену политику и то највише захваљујући председнику Александру Вучићу.
Брнабић је додала да Србија отворено подржава Украјину, а са Москвом има блиске везе – и традиционалне, верске, енергетске и економске, и она нам је важна као и Унија, што знају и председник Руске Федерације Владимир Путин и званична Москва.
Премијерка је на питања о Хашком трибуналу и Сребреници рекла да се у Сребреници догодио страшан злочин, због којег се осећа лоше, али не мисли да је то био геноцид.
Био је то ужасан, ужасан злочин. Тешко ми је да говорим о томе. Злочин због којег се осећам лоше, због којег се стидим јер је направљен у име Срба, злочин који је створио слику о Србима каква не треба да се ствара.
Брнабић је рекла да Срби нису такви, већ да су отворени, љубазни, срдачни људи, који не цене друге по томе којег су опредељења, већ по томе да ли је неко добар или лош човек.
Људи који на крају дана не суде о другима на основу националности. Осећам се ужасно због деведесетих година прошлог века и онога што је урађено у име Срба, рекла је председница Владе.
Она је рекла да не мисли да је Хашки трибунал задовољио правду и да је заиста допринео помирењу, и додала да се не слаже ни са онима који кажу да помирење није био примарни циљ Хашког трибунала.
Брнабић је оценила да су у операцији хрватске војске и полиције "Олуја" почињени ужасни злочини, када је више од 250.000 људи протерано из Хрватске, а убијено више од 2.000 људи, међу којима је био велики број инвалида и старих особа, али нико није био одговоран и на крају су сви генерали ослобођени.
Она је, на примедбу да јесу осуђени босански Хрвати, напоменула да босански муслимани нису, као ни припадници такозване ОВК на Космету, за које не може да се каже да нису починили злочине против Срба и других неалбанаца.
Председница Владе је истакла да је њена крајња поента да оставимо то иза себе и да гледамо ка будућности и да се око тога напорно трудимо јер долазе нове генерације, а имамо много тога заједничког.
Она је оценила да је некадашња СФРЈ била дивна земља са великим потенцијалом, али да не би поново експериментисала са тим, и додала да би волела да види уједињен Балкан, без граница, који ради заједно и који се помирио.
Председница Владе је, говорећи о слободи медија, рекла да не види на који начин се доводи у питање слобода медија у Србији, јер имамо више од 1.600 медија, што је огроман и неодржив број.
Брнабић је додала да је апсолутно сигурна да може да каже да из Владе Србије нема притиска на независне медије, и нагласила да није видела да је било која влада отворенија да позива све медије на своје догађаје и да одговара на питања свих медија.