Београд, 20. децембар 2017. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић оценила је данас да припреме за Поглавље 24 добро напредују, али да се са Поглављем 23 касни, изразивши наду да ће током јануара Венецијанској комисији бити послат предлог уставних реформи, које су услов за то поглавље.
|
Фото: Танјуг |
Брнабић је у изјави новинарима у Београду рекла да је Поглавље 24 лакше од Поглавља 23, у којем каснимо са неким стварима, јер се ради на питањима која су најважнија, а то су, како је додала, уставне реформе.
Она је подсетила на то да је од пролећа Министарство правде започело широки дијалог са невладиним организацијама, тужиоцима, и поновила да су уставне реформе услов за Поглавље 23 и основ за све што у том поглављу треба да се оствари.
Премијерка је најавила да ће то бити у фокусу Владе Србије у 2018. години, уз подсећање на то да је првог децембра почела јавна расправа о Предлогу закона о заштити података о личности, која ће трајати до 15. јануара, као и да је завршен Предлог закона о бесплатној правној помоћи.
Брнабић је такође рекла да је Закон о запосленима у јавним службама само први корак у реформи јавног сектора, као и да се статус запослених у том сектору неће променити од 1. јануара.
Она је, на питање да ли ће тај закон бити повучен као што траже поједини просветни синдикати, рекла да нема ништа неуставно у њему, и да је то важан реформски закон.
Треба да се фокусирамо на каталог радних места, матрице на основу којих ће се одређивати платни разреди који ће омогућити да најбољи у просвети и здравству буду награђени, рекла је премијерка, додавши да ће бити настављени разговори са представницима запослених у тим секторима.
Запослени у јавним предузећима нису обухваћени овим законом и то је једна од основних замерки синдиката у просвети, рекла је Брнабић и објаснила да запослени у јавним предузећима не могу бити обухваћени тим законом зато што та предузећа треба да се такмиче на тржишту, и да држава не може да одређује њихове платне разреде.
Премијерка је истакла да вероватно у оквиру буџета фонд за плате неће бити већи, само ће на другачији начин бити расподељен, односно боље искоришћен.
Тако се више неће причати о повећању плате од 10 одсто за све - и оне који проводе 12 сати на послу и оне који проводе три сата у учионици, а родитељи онда морају да плаћају додатне часове, поручила је Брнабић.