Београд, 4. децембар 2017. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић указала је данас на то да, према проценама, у Србији више од 2.000 деце живи и ради на улици, и да је свака пета сиромашна особа у нашој земљи дете.
|
Славица Ђукић-Дејановић и Аксел Дитман |
Фото: Фонет |
Ђукић Дејановић је на скупу под називом "Унапређивање квалитета услуга намењених деци укљученој у живот или рад на улици у Србији у складу са Општим коментаром УН", истакла да су деца улице изложена свакодневној дискриминацији, сиромаштву, насилном раду, али и трговини људима.
Она је напоменула да је само током прошле године 21 дете било жртва трговине људима – 19 девојчица и два дечака, додавши да се посебна пажња државе мора усмерити на децу улице, како би им се, колико је могуће, надоместило оно што им недостаје.
Говорећи о Општем коментару УН, који је Комитет за права детета УН усвојио 21. јуна ове године, Ђукић Дејановић је истакла да је то прво правно упутсво које даје опште смернице земљама да доносе стратешке документе који су основ превенције.
Савет за права детета ће свакако уважити све препоруке Комитета за права детета УН, а то значи да ћемо имати један дугорочни план, како би та деца била што мање стигматитзована, како би имала могућност да након 15 године буду перихваћена од друштва, нагласила је она.
Амбасадор Немачке у Србији Аксел Диртман рекао је да су деца која живе на улици стално изложена бројним изазовима и да она представљају најрањивији сегмент друштва.
Он је истакао да посебну пажњу треба посветити ромској деци, али и да држава треба много више да уради у тој области.