Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Нулта толеранција државе према насиљу над женама

Нулта толеранција државе према насиљу над женама

Београд, 24. новембар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић указао је данас на то да се број страдалих жена у оквиру породице и партнерских односа смањује, али и оценио да је тај број и даље огроман и неприхватљив.


Стефановић је, на конференцији поводом обележавања Међународног дана борбе против насиља над женама, изнео податак да је у оквиру породице и партнерских односа ове године убијено 26 жена и да је то мање у односу на прошлу годину, када је 36 жена изгубило живот.

Такође, од 1. јуна до 15. новембра пријављена су 3.424 кривична дела насиља у породици, подсетио је он и прецизирао да је од почетка примене Закона о спречавању насиља у породици полиција изрекла 10.504 хитне мере.

Од тог броја, како је прецизирао, 7.095 је привремених мера забране учиниоцу да контактира жртву насиља, док је 3.409 мера удаљење учиниоца из стана.

Само у јуну изречена је 1.721 хитна мера, док их је у августу било чак 2.219. Статистика показује колико је овај проблем озбиљан, а применом закона и охрабривањем жртава чинимо да оне добију снагу да се обрате државним органима и пријаве насиље којем су изложене, а да онда органи законски реагују, објаснио је Стефановић.

Та тема је за нашу државу постала веома важна, поготово због тога што је наше друштво одбијало да прихвати чињеницу да постоји породично насиље и насиље над женама, те да решавање тог проблема није посао неког другог, већ да је то обавеза сваког човека и сваке институције, објаснио је он.

Према његовим речима, насиље над женама у оквиру партнерских односа представља злоупотребу моћи и раније се третирало као породични и приватни проблем, иако је то озбиљан друштвени проблем који има несагледиве друштвене последице.

То се дешава свакога дана, не с времена на време, и зато је потребно да имамо јединствен и снажан одговор свих државних органа, подвукао је потпредседник Владе и додао да држава има нулту толеранцију према насиљу.

Он је указао на то да је Закон о спречавању насиља у породици један од најзначајнијих помака у тој области, јер је реч о превентивном закону који је увео нови приступ у раду у смислу превентивне реакције полиције пре извршења кривичног дела и заштите жртве.

Фокус рада МУП-а, заједно са НВО, биће оснаживање жена у руралним подручјима да пријаве насиље, зато што су у тим областима жене економски зависније од мушкарца, навео је Стефановић.

Такође, како је додао, МУП завршава израду апликације која ће почети да се примењује почетком следеће године и која ће свим полицијским службеницима омогућити увид у комплетне податке о насилницима.

Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Матеја Норчич Штамцар нагласила је да су жене унутар и изван ЕУ и даље суочене са насиљем, као и да су широм света оне и даље жртве физичког насиља у својим домовима, сексуалне и економске експлоатације, злостављања, принудних радова.

Свака трећа жена у ЕУ доживела је неки облик родно заснованог насиља. Не можемо да занемаримо огромне последице које то оставља на породице, заједнице, економију. Заједно морамо и можемо да учинимо више како бисмо елиминисали сваки облик насиља, поручила је она.

Према њеним речима, жртве насиља често не пријављују злочин и зато морамо показати да је насиље над женама неприхватљиво и да га нико неће толерисати.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs