Београд, 22. новембар 2017. године – Министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Горан Триван изразио је данас уверење да ће иновативне идеје за смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште у борби против климатских промена, помоћи да се Србија прилагоди тим променама.
Триван је учествовао на скупу у оквиру пројекта "Локални развој отпоран на климатске промене", на којем је званично објављен јавни позив локалним самоуправама, јавним и приватним предузећима, организацијама цивилног друштва и научно-истраживачким институцијама, за осмишљавање иновативних начина како би се ублажио овај проблем.
Министар је оценио да у тренутку када се у нашој цивилизацији све ломи на питањима заштите животне средине, овакви пројекти могу да изврше реформу начина размишљања у свим областима друштва, нагласивши да су у буџету за наредну годину планиране озбиљне акције пошумљавања, које такође представљају један од видова борбе против климатских промена.
Заменик сталног представника Програма УН за развој (УНДП) Стелиана Недера изразила је уверење да ће овај пројекат помоћи ресорном министарству да направи велики помак у области заштите животне средине.
Саветник у Амбасади Шведске у Србији Ола Андерсон навео је да та земља подржава Србију на путу ка ЕУ, и напоменуо да је циљ одрживог развоја заједнички.
Јавни позив расписан данас, део је петогодишњег пројекта "Локални развој отпоран на климатске промене", који се састоји од два дела: изазова отворених података и изазова иновативних решења.
Од оних који се пријаве очекује се да понуде софтверска, техничко-технолошка решења и бизнис моделе који одговарају потребама и приоритетима локалних самоуправа, а предлози треба да се односе на енергетику, саобраћај, управљање отпадом, пољопривреду и слично.
Пројекат "Локални развој отпоран на климатске промене" спроводе Министарство заштите животне средине, Програм Уједињених нација за развој (УНДП), Глобални фонд за животну средину (ГЕФ), а партнери су Делегација ЕУ у Србији, Влада Краљевине Шведске и Влада Швајцарске.