Београд, 17. новембар 2017. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да су јавни дијалог и сарадња државних институција са грађанским друштвом и организацијама које могу да допринесу бржем и ефикаснијем развоју друштва веома важни, истакавши отвореност Владе за такав дијалог.
|
Фото: Танјуг |
Брнабић је, на конференцији "Добро управљање и ефикасност грађанског учешћа", изнела уверење да ниједна влада не зна шта је најбоље урадити баш у сваком сегменту друштва, и да је зато потребно да, уколико жели да буде успешна и ради у интересу грађана, разговара и слуша цивилно друштво, удружења инвеститора, препозна добре иницијативе и уради све да се оне спроведу у пракси.
Она је подвукла да Влада Србије жели да слуша и чује и заједно са свим поменутим факторима имплементира иницијативе како би се ситуација у Србији мењала набоље.
Премијерка је рекла да је дијалог потребан и због тога што у нашем друштву постоје велике поларизације и поделе, што иначе није својствено само нашем друштву, већ је одраз времена у којем живимо.
Поларизација је, како је оценила, очигледна у већем броју друштава и представља највећег непријатеља праве демократије, јер доприноси томе да све мање има или уопште нема дијалога о важним темама, већ смо сви за или против нечега.
Ни дијалог није базиран на чињеницама, већ на паушалним и површним оценама, нагласила је она и указала на то да је потребно неговати дијалог како бисмо се усредсредили на будућност.
Влада мора да предузима све што може како би се фокусирала на сврсисходну интеракцију са цивилним друштвом и широм јавношћу, посебно на начин који омогућава да се та интеракција заснива на чињеницама и уважавању ставова оних који другачије мисле, навела је премијерка.
Према њеним речима, најбогатија су она друштва која свој развој базирају на дијалогу, дискусији и поштовању права да се мисли другачије.
Брнабић је навела да је највише брину две ствари – мали број грађана који сматрају да могу да утичу на промену ствари на националном нивоу, и мали број грађана који желе да се баве политиком.
Треба заједно да се боримо и покажемо како грађани могу да мењају ствари, рекла је председница Владе и додала да је забрињавајући тренд што веома мали проценат грађана жели да се бави политиком.
Томе је допринела и поларизација и виђење да ако желите да се бавите политиком, желите то искључиво из сопственог интереса. У томе нам нису помогли медији, па ни они истраживачки, указала је она.
Брнабић је, одговарајући на питања новинара, оценила да су округли столови о промени Устава у области правосуђа инклузивни без обзира на то што су поједине организације напустиле претпоследњу дебату.
Дебате су тек почетак, навела је она и објаснила да се на основу свих тих размишљања ствара предлог који ће даље бити предмет дебата, а биће послат и Венецијанској комисији.
Она је навела да је ово први пут да се процес око промена Устава организује у оквиру округлог стола, и подсетила на то да је до сада одржано неколико тих скупова, при чему су на једном од последњих неке од организација напустиле дебату.
Конференцију "Добро управљање и ефикасност грађанског учешћа" организовали су Извршна агенција Министарства спољних послова Велике Британије "Wilton Park" и Центар за истраживање, транспарентност и одговорност (ЦРТА).