Београд, 16. новембар 2017. године – Државни секретар Министарства културе и информисања Владе Републике Србије Александар Гајовић изјавио је данас да сарадња установа културе, државних, научноистраживачких институција и ИТ сектора представља систематски приступ дигитализацији у Србији.
|
Фото: Танјуг |
Гајовић је, учествујући на конференцији "Култура и ИТ сектор", истакао да међуресорна, мултидисциплинарна сарадња омогућава с једне стране квалитетно представљање наше културне баштине најширој публици, а с друге води стварању велике базе података отворене за јавност и научно истраживање.
Такође, како је додао, процес дигитализације је препознат као најважнији катализатор иновација, конкурентности и раста.
Он је рекао да је Сектор за развој дигиталне инфраструктуре у области културе и уметности Министарства културе и информисања покренуо низ активности у циљу систематског уређења области дигитализације културног наслеђа и савременог стваралаштва, нагласивши неопходност измене законских аката како би се уредило цело поље дигитализације.
Гајовић је подсетио на то да је Министарство културе и информисања донело Правилник о дигитализацији библиотечке грађе и извора – први правни акт у области културе који регулише процес дигитализације, и додао да ће ускоро на Влади бити усвојене смернице за дигитализацију културног наслеђа са свим стандардима који морају да се испуњавају у техничком смислу.
Директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Владе Републике Србије Михаило Јовановић истакао је да је дигитализација један од приоритета Владе.
Јовановић је констатовао да тренутно у Србији има 45.000 запослених у ИТ сектору и да је потребно још око 20.000 ИТ стручњака, и додао да је покренут низ мера како би се то остварило, почев од самог система образовања.
Информатика је обавезан наставни предмет од петог разреда, а на факултетима је ове године уписано 20 одсто више студената, указао је он.
У Дому Народне скупштине данас је организована конференција "Култура и ИТ сектор", на којој је било речи о култури у дигиталном окружењу и сарадњи установа културе и ИТ сектора са циљем представљања културног наслеђа и савременог стваралаштва кроз савремене технологије.
Конференција, коју је организовало Министарство културе и информисања, окупила је представнике институција културе, привреде и невладиног сектора.