Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија може да буде лидер и у реформи катастра

Србија може да буде лидер и у реформи катастра

Београд, 8. новембар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да је циљ Владе у наредној години дигитализација катастра и просторних планова како би Србија, након грађевинских дозвола, и у овим областима била међу првих десет земаља света.

Фото: mgsi.gov.rs

Михајловић је, учествујући на представљању “Беле књиге 2017” Савета страних инвеститора, истакла да смо успешно спровели реформу грађевинских дозвола, због чега нас је Светска банка сврстала у првих десет у свету у тој области.

Наша будућност и наш следећи циљ су е-катастар и е-планови, које планирамо да уведемо током 2018. године и где такође очекујемо да будемо међу првих десет земаља света, подвукла је она.

У наредном периоду, како је објаснила, за унапређење пословног амбијента у Србији важни су и наставак спровођења Закона о конверзији и процеса реституције.

Према њеним речима, то је област у којој морамо још више да радимо у наредном периоду, без обзира на то што се Закон о конверзији увелико примењује и што је од прошлог сусрета конверзија донела значајне приходе и држави и Фонду за реституцију.

Михајловић је указала на то да ће се у овом послу Влада ослонити на формулу која се већ показала као успешна у реформи грађевинских дозвола, а то је заједнички рад више министарстава – грађевинарства, правде и финансија.

За време претходне владе, како је подсетила, формирана је заједничка радна група са Саветом страних инвеститора, како бисмо радили на унапређењу пословног амбијента у Србији у свим областима, од пореза до грађевинарства.

Она је, говорећи о напретку у области инфраструктуре, оценила да је друмска и железничка инфраструктура на вишем нивоу него што је била пре три године и као следећи корак означила краће задржавање робе на границама, што утиче на цену превоза.

То је питање које морамо да решимо у наредном периоду, како нас инвеститори не би заобилазили и ишли неким другим коридорима. Зато градимо јединствене граничне прелазе са Македонијом и БиХ и мењамо споразуме са земљама око нас. Свесни смо тога да инвеститори траже највиши квалитет услуге и краће задржавање на границама, објаснила је Михајловић.

Она је, када је реч о реформи и модернизацији железнице и путарских предузећа, оценила да Србија треба да настави аранжман са ММФ-ом јер су у реформи железнице направљени крупни кораци.

Према њеним речима, завршетком изградње Коридора 10 престаје потреба за функционисањем компаније „Коридори Србије“, док ЈП „Путеви Србије“ морају бити реформисани и ефикаснији.

Први пут од 1990. године компаније које одржавају путеве бирају се на тендеру, најпре на 3.000 километара државних путева, где очекујемо 30 одсто нижу цену за тај посао, прецизирала је Михајловић.

Она је изразила наду да ћемо до идуће године имати и читаву путну мрежу која се одржава по овом принципу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs