Београд, 22. јун 2005. године - Министар рада, запошљавања и социјалне политике у Влади Републике Србије Слободан Лаловић оценио је данас да Програм подршке запошљавању "Корак до посла" представља изузетну могућност за незапослене да побољшају свој положај на тржишту рада.
Лаловић је на конференцији за новинаре навео да ће програм, који спроводе Европска агенција за реконструкцију (ЕАР), Министарство рада, запошљавања и социјалне политике Владе Србије и Национална служба запошљавања (НСЗ), имати кључну улогу у опоравку Београда, Борског и Пиротског округа, где има много људи који су незапослени више од две године.
Према његовим речима, стопа стварне незапослености у Србији износи између 18 и 20 одсто, док је стопа запослености 45 одсто.
Лаловић је подсетио да је недавно усвојеном Стратегијом о запошљавању планирано да се до 2010. стварна незапосленост сведе на 10 одсто, уз напомену да у реализацији тог циља Влада добија значајну подршку ЕАР-а.
Он је изразио очекивање да ће, уз овакву помоћ ове агенције, широм Србије бити повећан ниво запослености и промењена свест људи када је реч о структурној незапослености.
Министар је изразио захвалност ЕАР-у на подршци и оценио да овај пројекат представља одличан пример међународне сарадње.
Шеф операција ЕАР-а у Србији Кристос Гофас је рекао да је ова агенција обезбедила средства у износу од 7 милиона евра. Од тог износа, 3,7 милиона евра биће намењено Фонду активних мера запошљавања из којег ће бити финансирани пројекти који имају за циљ дуготрајни привредни опоравак и максимално коришћење потенцијала тржишта рада у три пилот општине - Београду, Пироту и Бору.
Гофас је указао на изузетну важност пројекта, с обзиром на то да стварање могућности за запошљавање и отварање нових радних места представљају суштину проблема чије је решавање од највећег значаја за Србију и за подршку ЕУ Србији.
Лаловић је објаснио да је циљ програма подршке запошљавању "Корак до посла" повећање могућности за незапослене да нађу посао кроз обуку за развој и унапређење вештина, преко служби за посредовање при запошљавању, као и повећање могућности за развој самозапошљавања.
Важан корак представља и то што је Влада усвојила Национални акциони план, који је сачињен на основу принципа Стратегије за запошљавање ЕУ, оценио је министар и напоменуо да ће развој ефектне националне службе за запошљавање омогућити и смањење незапослености.
Он је подсетио да овај програм представља наставак многих других програма које је ЕАР спровела у оквиру подршке економском развоју у Србији. Такође, Агенција пружа помоћ Влади и у реформи сектора стручног образовања и на тај начин директно решава проблем незапослености, додао је Лаловић.
Национални директор Јединице за имплементацију пројекта Јадранка Димов објаснила је да је главни циљ поменутог програма помоћ незапосленима у Србији да дођу до посла увођењем другачијих метода и начина рада који ће им омогућити да стекну неопходне вештине како би могли активније да учествују на тржишту рада.
Она је нагласила да ће овај програм имати кључну улогу у процесу дугорочног опоравка три значајна подручја у Србији - у 17 београдских општина, Борском и Пиротском округу, а допринеће и реформи тржишта рада и модернизацији НСЗ-а.
Према њеним речима, програм подразумева израду националног акционог плана запошљавања, модернизацију НСЗ-а, обезбеђивање Фонда за активне мере запошљавања и развој информационих технологија.
Димов је истакла да је главни део програма, за чије је финансирање обезбеђено 3,7 милиона евра, Фонд за активне мере запошљавања и навела да он представља модалитет неповратне помоћи за пројекте које финансира ЕУ.
Приоритет овог фонда је помоћ незапосленим и маргинализованим групама да стекну знања и развију вештине које су им неопходне за активније учешће на тржишту рада, као и да подстакну предузетништво и самозапошљавање, рекла је она.
Из овог фонда биће финансиране све мере које унапређују вештине, као што су додатно образовање и обука одраслих, затим мере за ублажавање неусклађености понуде и тражње на тржишту рада које подразумевају обезбеђивање информација о тржишту рада, професионалну оријентацију, саветовање о избору занимања и посредовање у запошљавању.
Током јуна и јула у Београду, Бору и Пироту биће организовани информативни семинари на којима подносиоци захтева могу добити више информација о Фонду, објаснила је Димов и навела да се додатне информације могу пронаћи и на сајту
www.espserbia.org, као и да је крајњи рок за подношење пријава 29. август ове године.
Према њеним речима, подносиоци захтева могу бити непрофитна или профитна правна лица регистрована на територији Србије, чија су седишта, филијале или зависна правна лица лоцирана у окрузима за које се подноси предлог пројекта. Притом, сваки модел који ће бити одобрен у оквиру овог програма треба да има вредност од 25.000 до 100.000 евра, додала је она.