Београд/Париз, 1. новембар 2017. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић сусрео се данас са генералним директором Унеска Ирином Боковом на маргинама 39. заседања Генералне конференције те организације које се одржава у Паризу.
Дачић је том приликом изразио захвалност Боковој на досадашњем раду и вођењу организације, на принципијелном поштовању резолуције Савета безбедности УН 1244 у питањима од интереса за нашу страну, као и на напорима које је уложила на плану заштите и очувања културне баштине у зонама оружаних сукоба.
Он је похвалио успешан рад Бокове на месту генералног директора Унеска, упркос чињеници да је скоро све време њеног мандата била суочена са озбиљним финансијским дефицитом у буџету те организације.
Обострано је истакнуто задовољство успешном сарадњом Републике Србије и Унеска, као и радом у Извршном савету Унеска, где је Србија члан од 2015. године.
Бокова је, уз захвалност на честиткама, истакла да је за време њеног мандата имала подршку Србије у активностима које су у уставној надлежности Унеска.
Такође, она је пожелела успешан рад делегацији Републике Србије на 39. заседању Генералне конференције Унеска.
Данашњем састанку са генералним директором Унеска присуствовао је и министар културе и информисања у Влади Републике Србије Владан Вукосављевић.
Дачић се данас састао и са сталним представником Марока при Унеску, новоизабраним председавајућим Генералној конференцији те организације, амбасадором Заур Алауи.
Он јој је честитао на избору за председника 39. заседања Генералне конференције Унеска, и изразио наду да ће сарадња Србије са Унеском бити успешно настављена и у наредном периоду.
У контексту могућег обнављања захтева за пријем такозваног Косова у Унеско на неком од наредних заседања Извршног савета и Генералне конференције те организације, Дачић је изразио очекивање да ће новоизабрани председник Генералне конференције Унеска доследно поштовати Устав те организације, као и начела Повеље Уједињених нација и важеће резолуције Савета безбедности Уједињених нација.
Први потпредседник Владе је, узимајући у обзир вишегодишње дипломатско искуство Заур Алауи, посебно у домену мултилатералне дипломатије, изразио очекивање да ће она успешно обављати своју функцију, упркос бројним изазовима са којима се Унеско суочава.
Он је исказао и спремност Србије, као актуелне чланице Извршног савета Унеска, да пружи пуни допринос даљем унапређењу рада Унеска у областима његове надлежности.
Алауи је, уз захвалност на честиткама, исказала наду да ће се сарадња Унеска са Србијом даље унапређивати, као и спремност да пружи лични допринос деполитизацији Унеска и његовом враћању на изворне принципе и приоритете рада, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.