Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > У припреми стратегија за даље подстицање страних улагања

У припреми стратегија за даље подстицање страних улагања

Београд, 22. јун 2005. године - Заменик министра за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Влатко Секуловић најавио је у интервјуу за данашње издање листа "Политика" доношење стратегије за даље подстицање страних улагања, као и расписивање тендера за шест концесионих аранжмана.

Влатко Секуловић
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог текста.

Стратегија за даље подстицање страних улагања:

– Након акционог плана за отклањање административних препрека улагањима, који ће бити иновиран у складу са оним што је урађено у протеклих годину дана, и који ће чинити саставни део стратегије, при креирању овог документа посебну пажњу посветили смо отклањању највеће замерке инвеститора - проблема који произилазе из компликованих процедура и неажурности администрације. Стога смо се, уз остале новине, одлучили за увођење система „оne – stop – shop”. Тај јединствени шалтер био би смештен у Министарству или Агенцији за страна улагања: инвеститор би дошао, изложио своју идеју, добио све потребне информације, онда поднео захтев, да би потом за то посебно задужени службеници у његово име прибавили потребне дозволе и осталу документацију или му у томе помогли.

Реализација пилот индустријских паркова, који би, како се планира, били смештени у Беочину, Смедереву и Врању, у близини тамошњих великих индустријских система:

– Искуство не само транзиционих, већ и развијених земаља указује на то да што је у близини јача индустрија, то је атрактивнија локација за индустријски парк. У пракси су познати и такозвани стратешки индустријски паркови, који се реализују у директним преговорима државе и великих инвеститора, као у Словачкој, која је у сарадњи са крупним улагачима у њену аутомобилску индустрију, попут „Пежоа” или „Кие”, успешно реализовала овакве пројекте. Систем се базира на привлачењу инвеститора обезбеђивањем бесплатних, инфраструктурно опремљених локација, разних субвенција и пореских растерећења.

Такође, размишља се и о томе да они који послују у слободним царинским зонама, уз постојеће олакшице, буду ослобођени и плаћања пореза на додату вредност.

Сарадња са локалним самоуправама на овим пројектима:

– Циљ нам је да реализацијом ове идеје истовремено подстакнемо и иницијативу општина, предузетнички дух њихових руководстава и свест о одговорности за локални привредни развој. Да схвате да им главни буџетски адут није једнократна наплата накнада за грађевинско земљиште, него приход који ће убирати од пореских обвезника – предузећа, која буду успешно пословала на њиховој територији и грађана, који у њима буду запослени. Прве анализе предложених законских одредби обавиће се управо кроз дијалог са локалном самоуправом и у сарадњи са Сталном конференцијом општина и градова.

Тендери за шест концесија:

- У српској инвестиционој понуди, ове године наћи ће се и шест концесионих аранжмана. Након добијене сагласности парламента, очекује се расписивање тендера, у сарадњи и уз техничку помоћ ММФ-а, за путне правце Хоргош – Пожега и Ниш – Димитровград. Заинтересовани за концесије у рударству на јесен могу да рачунају на четири тендера, којима би требало да претходе измене матичног закона. У сарадњи са Светском банком, припрема се документација и расписивање јавног позива за три концесије на локацији Црни врх - за истраживање и експлоатацију руда бакра, злата и других метала и једне на локацији Јаран Дол - за истраживање и експлоатацију борне руде.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs