Београд, 31. октобар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас да је полиција, од почетка примене Закона о спречавању насиља у породици, за четири месеца изрекла 7.847 хитних мера удаљења насилника из стана и забране приласка жртви.
Стефановић је на трибини „Зауставимо насиље, оснажимо жене“, коју је организовала Општина Вождовац, истакао да је држава доношењем Закона о спречавању насиља у породици, који је полицији дао ефикасан механизам да изрекне хитну меру и удаљи насилника из стана, чак и ако је власник, направила значајан корак у правцу заштите жртве.
Према његовим речима, држава је и на тај начин додатно оснажила жене да насилника пријаве јер су раније због економске зависности неретко одустајале од пријаве.
Доношењем закона развили смо механизме за ефикасније поступање државних органа, а развијањем свести о неприхватљивости насиља држава је успела да оснажи жене да пријављују насилнике, истакао је потпредседник Владе.
Он се запитао колико је жена у последњих 30 година страдало због насиља у породици, жена које нису смеле да пријаве насилника јер нису имале подршку државних органа, породице, окружења.
Негирањем да се насиље дешавало, како је додао, одбијамо да започнемо са решавањем проблема.
Сви заједно као друштво морамо да развијамо свест и да се суочимо са тим да проблем насиља у породици постоји и да је неопходно да се сви активно укључимо у његово решавање и помогнемо жртви, поручио је он.
Стефановић је затражио подршку од заједнице на оснаживању друштва и јачању жена да се супротставе овом проблему, уз напомену да је потребно да децу од првог дана учимо зашто је насиље погрешно и како да му се супротставе.
Према његовим речима, у оквиру пројекта "Основи безбедности деце", који је на иницијативу Министарства унутрашњих послова уведен за ученике четвртог и шестог разреда основних школа, 2.000 обучених полицијских службеника едукује децу на тему безбедности, а једна од тема је и насиље.
Хоћемо да научимо децу зашто је погрешно да некога малтретирате, понижавате, да се ругате његовом физичком изгледу, томе што је другачији од вас. Када деца то буду схватила, имаћемо генерације које ће бити срамота да ударе своју мајку, баку, жену, сестру, рекао је Стефановић.
Он је истакао да је посао полиције, тужилаштва и судова да успоставе владавину права и да осигурају да сваки човек у Србији осећа заштиту државе.
На томе ћемо посвећено и предано радити и за то нам је треба подршка грађана јер само заједно можемо да помогнемо друштву да ојача, оздрави и да постигнемо да физичко насиље буде прошлост ове земље, закључио је Стефановић.
Председник Општине Вождовац Александар Савић истакао је да насиље у породици није приватна ствар од које треба окретати главу.
Улажемо огромне напоре да Вождовац и његови становници буду безбедни у школи, на улицама, али пре свега у својим породицама. Управо зато је наша општина у сарадњи са Полицијском станицом Вождовац оформила Савет за безбедност, рекао је Савић.