Београд, 31. октобар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић разговарала је данас са делегацијом ММФ-а и Светске банке о структурним реформама у железничком сектору, реформи пословног окружења и приоритетним пројектима транспортне инфраструктуре.
Михајловић је, уз подсећање на то да је при крају успешно спроведени трогодишњи програм са Међународним монетарним фондом, оценила да је ова финансијска институција доста помогла нашој земљи, и изразила наду да ће се заједнички рад наставити, пре свега у области инфраструктурних реформи.
Она је објаснила да је циљ реформе железничког сектора био формирање одрживих железничких предузећа, са јасно утврђеним циљевима и задацима, која ће пословати по тржишним принципима, као и рационализација и унапређење железничке мреже и услуга и отварање тржишта у складу са европским стандардима и праксом.
С једне стране, како је навела, спроводимо структурну реформу железница, а с друге посвећени смо реализацији важних инфраструктурних пројеката, пре свега изградњи пруге Београд–Будимпешта и реконструкцији и модернизацији пруге Ниш–Димитровград.
Михајловић је, када је реч о друмском саобраћају, као приоритетне пројекте навела завршетак Коридора 10 и даљу изградњу Коридора 11.
Такође, како је додала, у процесу смо преговора за нове пројекте, пре свега изградњу деонице Прељина– Пожега, за шта ће у новембру бити потписан комерцијални уговор, као и за изградњу ауто-пута мира Ниш–Мердаре–Приштина.
Према њеним речима, инфраструктурно повезивање региона један је од наших најважнијих приоритета.
Она је, говорећи о пословном окружењу, изразила очекивање да ће Србија напредовати на "Дуинг бизнис листи" Светске банке.
Истовремено, Михајловић је навела да нови закон о катастру, који је у финалној фази припреме, подразумева увођење е-управе, што ће утицати на смањење непотребних процедура, брже решавање предмета и транспарентност свих поступака.
Сигурна сам у то да ће увођењем е-простора инвестициона клима у Србији бити још повољнија, закључила је она.
Шеф Мисије Међународног монетарног фонда Џејмс Руф, који је предводио делегацију ММФ-а и Светске банке, похвалио је досадашње реформе Србије, посебно у области железничког сектора, истакавши да су направљени велики помаци.
Међународни монетарни фонд сарађује са озбиљним владама, које су посвећене политици реформи, подвукао је он и изразио наду да ће ова организација наставити успешну сарадњу са Србијом.