Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Глобални допринос Србије решавању проблема миграција

Глобални допринос Србије решавању проблема миграција

Београд, 31. октобар 2017. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић поручио је данас да ће наша земља наставити да подржава напоре Међународне организације за миграције (ИОМ) и да буде активан и равноправан партнер у остваривању свих заједничких циљева.

Фото: mfa.gov.rs

Званични сајт Владе Србије преноси у целини обраћање Дачића поводом обележавања 25 година сарадње Међународне организације за миграције и Републике Србије:

„Уважени гости,
Даме и господо,

Задовољство ми је да отворим данашњи скуп којим обележавамо 25 година сарадње Републике Србије и Међународне организације за миграције, партнерства и заједничког ангажмана на реализацији бројних пројеката. Ово је посебно важно имајући у виду да је управо Република Србија више од две деценије суочена са свим врстама миграција: спољашњим (емиграцијом) и унутрашњим (од села ка граду), принудним (избеглице, интерно расељена лица и повратници по основу споразума о реадмисији) и добровољним; али и са легалним, ирегуларним, као и радним миграцијама.

Као кључни партнер у области миграција и миграционих политика, Међународна организација за миграције у Републици Србији, уз подршку донатора и заједно са нашим државним институцијама, спровела је више од 150 пројеката стамбеног збрињавања избеглих и расељених, добровољног повратка, помоћи жртвама трговине људима, интеграције повратника, помоћи у опоравку измештеног становништва након поплава.

Партнерство се потврдило и у заједничком одговору на мигрантску кризу, као једном од највећих изазова савременог доба, и то кроз активности подршке и помоћи мигрантској популацији у прихватним центрима.

Желео бих да вас подсетим на то да је пре нешто више од годину дана, на 71. заседању Генералне скупштине Уједињених нација, усвојена политичка декларација о избеглицама и миграцијама – „Њујоршка декларација“, са циљем да се до 2018. пронађу решења за велики број расељених у свету и ублажи актуелна избегличко-мигрантска криза.

На истом састанку потписан је Споразум о сарадњи УН и Међународне организације за миграције, чиме је отворена нова страница у глобалном сагледавању комплексног питања мешовитих миграторних кретања. Република Србија је поздравила усвајање Њујоршке декларације и потписивање Споразума између УН и Међународне организације за миграције, уверена да се само заједничким деловањем свих земаља и међународних организација, уз јасно дефинисане и координисане активности, може доћи до одрживог и трајног решења.

Међународне миграције данас су важан фактор социјалне трансформације у свим деловима света. Управо због великог искуства које наша земља има по питању свих врста миграција и социјалних изазова, сматрамо да можемо дати и глобални допринос преношењем наших искустава. Зато, активно учествујемо у формулисању заједничких смерница и циљева, као и у националним и регионалним консултацијама у оквиру Глобалног договора за миграције.

Као земља са великом дијаспором, Република Србија је свесна изазова и бенефита регуларних миграција и залаже се за то да од оваквих миграција имају користи и земље порекла и земље дестинације. Дефинисању оваквог оквира регуларних миграција требало би приступити из перспективе Агенде одрживог развоја до 2030. године.

Постоје и бројни изазови у решавању питања миграција, а један од највећих јесте како спречити ирегуларне миграције, кријумчарење и трговину људима. На решавању ових крупних проблема активно се ради још од 2000. године, када су успостављени и први програми намењени борби против трговине људима, као и програми асистираног добровољног повратка.

На крају, желео бих да вам честитам овај значајан јубилеј и пожелим још пуно успеха и заједничких достигнућа у будућности. Србија ће наставити да подржава напоре Међународне организације за миграције и да буде активан и равноправан партнер у остваривању свих заједничких циљева.

Хвала“, истакао је Дачић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs