Београд, 26. октобар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић саопштио је данас да је Турска определила приближно 500 милиона евра за финансирање изградње инфраструктуре у Србији, при чему се сада тражи модел тог финансирања.
Љајић је, одговарајући на питања посланика у Скупштини Србије, рекао да сада не може да прецизира да ли ће кредите добијати турске грађевинске фирме које ће учествовати на тендерима код нас за изградњу путева или ће то бити нека друга врста кредита под повољнијим каматних стопама.
Он је пренео да током новембра очекује посету представника турске "Ексим банке", где би се искључиво разговарало о висини каматних стопа.
Потпредседник Владе и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић истакла је да су у последње три године у саобраћај уложена значајна средства.
Према њеним речима, у општини Нови Пазар 2015. године у редовно одржавање путне инфраструктуре уложено је 82 милиона динара, 2016. године 110 милиона, а ове године 210 милиона динара.
Србија се, како је подсетила, задужила 400 милиона евра – 300 милиона евра из кредита Светске банке, Европске инвестиционе банке и Европске банке за обнову и развој и 100 милиона евра из државног буџета како би рехабилитовала 1.000 километара путева.
Она је предочила да је направљен план за пет година који су то путеви, при чему је 250 километара путева у Рашкој области у распореду да се рехабилитује 2018. и 2019. године.
Михајловић је пренела да се током посете председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана разговарало о каматним стопама, будући да је за нас неприхватљиво да оне буде у висини од 6,5 или 5,5 одсто.
Имамо обећање да ће каматна стопа бити испод 2,5 одсто. Чекамо преговоре и очекујем да ћемо као држава моћи да гарантујемо кредит за даље улагање у путеве, истакла је она.
Министар рударства и енергетике Александар Антић је, говорећи о изградњи гасовода у Рашкој области, истакао да је пројекат изградње гасовода „Александровац – Тутин“ један од најзначајнијих пројеката у области гасне инфраструктуре.
Антић је навео да је пројекат вредан 48 милиона евра, а обезбедиће снадвевање гасом Копаонику, Рашки, Новом Пазару и Тутину, уз очекивање да ће бити изграђен до почетка 2020. године.
Према његовим речима, финансирање за почетне активности је обезбеђено, а носилац тог пројекта је ЈП "Србијагас".
Очекујемо да ће у јулу или августу 2018. године почети грађевински радови, будући да су уговори већ потписани, а пројектовање је у току, навео је министар и додао да је донета одлука о изради просторног плана подручја посебне намене, који се сада налази на раном јавном увиду од 30 дана.