Београд, 26. октобар 2017. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас, одговарајући на питања народних посланика у Скупштини Србије, да Влада интензивно ради на изградњи недостајуће путне и сваке друге инфраструктуре, и да су резултати на том плану видљивији него икада.
Брнабић је, говорећи о путној инфраструктури у Рашкој области, истакла да Влада чини све што је у њеној моћи да поправи стање у тој области у сваком делу Србије, што иде брзо, али не довољно колико је потребно.
Премијерка, којој је ово први пут да са члановима свог кабинета одговара на питања посланика, изразила је задовољство због тога што је у Скупштини са својим тимом како би кроз одговоре представила све што је Влада урадила у првих 100 дана.
Она је поновила да је изузетно задовољна радом Владе, која је показала да може да настави храбро, без стајања, јер Србија нема времена за губљење.
Према њеним речима, од 2008. до 2013. године изграђено је приближно 100 километара путева полупрофила, док је од тада изграђено три пута више ауто-путева пуног профила.
Такође, како је додала, до 2012. године рехабилитовано је 500 километара локалних путева, а од тада још приближно 700 километара и додатних 2.000 километара реконструисаних и изграђених државних путева.
Премијерка је нагласила да ће после повећања пензија од 1. јануара 2018. године примања за 90 одсто пензионера, изузимајући оне који имају највеће пензије, бити повећана у односу на 2014. годину када су ступиле не снагу мере фискалне консолидације.
Захваљујући непопуларним и храбрим одлукама у претходне три године, наша земља данас има раст који се заснива на производњи, инвестицијама, извозу и здравим основама, навела је Брнабић.
Премијерка је оценила да је лоша ситуација у медијима наслеђена и да је била много гора него што је данас, подсетивши на то да је повлачење државе из медија, њихово прилагођавање за опстанак на тржисту, учињено због тога што су се за то годинама залагала медијска удружења и асоцијације.
Ја сам поносна на то што сам премијер и што сам била министар у влади која је увек позивала све новинаре на све догађаје и увек одговарала на сва питања, рекла је Брнабић, поручивши да не одбија састанке са представницима било којег медијског удружења.
Свака држава почива на три стуба – здравој и динамичној економији, ефикасној јавној управи и владавини права, објаснила је она и додала да је много тога урађено на подизању економије.
У складу са тим, председница Владе је навела да је Србија сада на 47 месту на "Дуинг бизнис листи" Светске банке, док је 2008. године била на 94. месту, због чега је Светска банка прогласила нашу земљу за најбољу у југоисточној Европи по критеријуму спроведених реформи.
Такође, како је додала, напредовали смо за 12 места на листи слободне конкурентности, више од 13 одсто износи раст спољнотрговинске размене, новозапослених је 5,5 одсто више, а покренута је и реформа јавне управе.
Брнабић је истакла да је раст заснован на инвестицијама и производњи, што потврђују Међународни монетарни фонд и Фискални савет, додавши да суфицит у буџету износи 80 милијарди динара.
Истовремено, она је нагласила да је највећи успех у области безбедности то што је први пут након 30 година набављено више авиона за потребе ратног ваздухопловства, најавивши даља улагања у наменску индустрију.
Председница Владе је подсетила на то да је у Србију стигло шест авиона Миг 29, и указала на то да је много урађено за Војску Србију, што се могло и видети 20. октобра на војној вежби "Слобода 2017", која је одржана на Аеродрому Батајница поводом обележавања Дана ослобођења Београда у Другом светском рату.
Она је најавила да предстоји повећање плата за безбедносни сектор, као и наставак изградње станова и рефинансирање кредита, чиме ћемо показати озбиљност и сигурност наше земље.
Премијерка је наменску индустрију означила како једну од могућности даљег економског раста Србије.
Косово је покрајина у Србији и Влада ће учинити све да се квалитет живота Срба на тој територији унапреди колико год може, поручила је Брнабић, одговарајући на питање посланика о полагању заклетве српских судија и тужилаца на Косову.
Према њеним речима, судије и тужиоци, који ће бити на располагању нашим људима у покрајини, омогућиће већу и бољу правну сигурност Срба.
Она је навела да је Србија управо због тога добила и поене у међународној заједници, јер је показала да стоји иза својих речи и да имплементира споразуме и сада још више може да се тражи одговор на питање шта је са формирањем Заједнице српских општина.
Полагање заклетве је, како је подвукла, у складу са Бриселским споразумом и одбраном територијалног интегритета и суверенитета.
Брнабић је, говорећи о положају албанске мањине, предочила да је спреман извештај о имплементацији плана у седам тачака.
Србија је, како је нагласила, лидер у Европи по поштовању права националних мањина и по институционалним механизмима поштовања права, пре свега кроз националне савете и издвојена буџетска средства, образовање на матерњем језику, културу и информисање на матерњем језику.
Она је подвукла да је потребно заједнички да се ради на побољшању живота националних мањина, оценивши да је много урађено на том плану.