Београд, 26. октобар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић саопштила је данас да је Светска банка одобрила Србији нових 100 милиона евра кредита за инфраструктуру, од којих ће 60 милиона бити уложено у одржавање путева у јужној и источној Србији.
 |
Фото: rts.rs |
Михајловић је, гостујући у Јутарњем дневнику Радио-телевизије Србије, навела да ће у наредне три године, средства из тог зајма бити уложена у одржавање 3.000 километара путева, а новац ће бити у буџету до краја године.
Према њеним речима, преосталих 40 милиона евра биће искоришћено за повећање енергетске ефикасности у Србији.
Она је најавила да ће сутра, заједно са директором Канцеларије Светске банке у Србији Стивеном Ндегвом и тимом експерата те организације из Вашингтона, обићи радове на Коридору 10 и још једном на терену проверити динамику радова.
Светска банка је обезбедила укупно око 310 милиона евра за Коридор 10, а ми смо, упркос проблемима који су постојали у прошлости, показали да је могуће завршити тај посао, навела је Михајловић.
Грађевинска сезона још траје, а ради се у две и три смене како би се што пре окончали радови на најтежем градилишту у Европи – на траси ауто-пута кроз Грделичку клисуру, као и на преосталом делу обилазнице Димитровград, рекла је она.
Михајловић је, поводом вести да је
Светска банка прогласила Србију за најбољу земљу у Југоисточној Европи по привлачењу страних инвестиција, истакла да се суштина свега што Влада Србије ради, али и напретка Србије на листама конкурентности, односи на нове фабрике и нова радна места.
Две кључне ствари за које се интересују инвеститори, како је навела, јесу да ли фабрика може да се прикључи на ауто-пут и колико брзо може да добије све потребне дозволе.
Прошле године смо “прескочили” 150 земаља по издавању грађевинских дозвола на "Дуинг бизнис листи" Светске банке и сада готово да нема недеље да се не отвори нова фабрика у Србији, нагласила је Михајловић, додајући да се то одразило и на смањење незапослености, која је са 26 одсто сведена на око 11 одсто.
Она је истовремено најавила да ће у уторак, 31. октобра, бити објављено ново рангирање земаља на "Дуинг бизнис листи" Светске банке.
Данас се у Србији дозволе добијају “једним кликом”, а број градилишта повећан је са 6.000 на готово 20.000, те очекујем да ћемо на поменутој листи Светске банке додатно напредовати, закључила је Михајловић.