Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Побољшани услови пословања у Србији

Побољшани услови пословања у Србији

Београд, 25. октобар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да Влада и привреда могу бити поносне на побољшање услова пословања када је реч о издавању грађевинских дозвола и раду инспекцијских служби.


Михајловић је, на представљању резултата годишње "Анкете 1.000 предузећа", коју спроводи Пројекат за боље услове пословања УСАИД-а, најавила да ће се у наредном периоду радити на смањењу парафискалних намета и доступности финансирања.

За седам година, колико се ради ова анкета, све време имамо позитиван тренд, што показује да се у Србији стварају повољни услови за развој малих и средњих предузећа и повећање запослености, указала је она.

Михајловић је рекла да је посебно поносна на то како привреда види реформу грађевинских дозвола и оцењује рад инспекцијских служби, али и додала да постоје области у којима можемо још да напредујемо.

У наредном периоду, како је навела, циљ ће бити да се кроз реформу повећа ефикасност у области катастра, да се више ради на укидању парафискалних намета на које указује цела привреда, као и на лакшој доступности извора финансирања, посебно за мала и средња предузећа и предузећа чији су власници жене.

Ако смо показали да Србија може да напредује и у оним областима за које су многи мислили да то није могуће, као што су е-дозволе, онда сам сигурна да можемо да, заједно са Привредном комором Србије (ПКС), пронађемо решење и за проблем финансирања, рекла је Михајловић.

Амбасадор САД у Србији Кајл Скот рекао је да је највећа предност "Анкете 1.000 предузећа" у томе да предузетници имају прилику да укажу на то који су највећи проблеми са којима се суочавају, уместо да неко други даје предлоге уместо њих.

За седам година постигнут је значајан напредак у условима пословања, будући да се, на пример, данас на папирологију троши три пута мање времена. Резултати анкете показују да постоји значајан оптимизам међу предузетницима кад је реч о будућности, повећању броја запослених, остваривању профита, рекао је Скот.

Он је додао да је напредак у условима пословања потврђен и побољшањем економских показатеља Србије и рејтингом на "Дуинг бизнис листи" Светске банке.

Поносни смо на то што смо подржавали реформе које је Влада Србије спроводила у циљу побољшања пословног окружења, као што је реформа издавања грађевинских дозвола, коју је предводила Зорана Михајловић, рекао је амбасадор.

Према његовим речима, у многим областима су препреке значајно мање него пре седам година и потребно је наставити са унапређењем услова пословања у сегментима као што су доступност извора финансирања и пореска администрација.

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж рекао је да је Влада показала да има слуха за сугестије привреде и да анкета показује доста позитивних помака, нарочито у области грађевинских дозвола, спољнотрговинских и царинских процедура.

У свим областима у којима се државна управа трудила да укине папирне форме и омогући дигиталну размену података остварен је изузетан напредак, рекао је Чадеж.

Он је додао да је за Привредну комору Србије "Анкета 1.000 предузећа" уџбеник на основу којег се предлажу програми за подршку привреди.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs