Београд, 17. октобар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и председник Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић и шеф Мисије ОЕБС-а у Србији амбасадор Андреа Орицио разговарали су данас о унапређењу сарадње у области родне равноправности и социјалног укључивања Рома и Ромкиња у Србији.
Михајловић је том приликом исказала захвалност свом саговорнику на досадашњој подршци Мисије ОЕБС-а, али и на размени знања и искустава кроз успешну сарадњу, истакавши два главна стуба на којима почива њен и рад њеног тима.
Наши приоритети усмерени су пре свега на повезивање – инфраструктурно кроз путеве, железницу и регионалну сарадњу, али и на унапређење родне равноправности и положаја жена у Србији, рекла је она.
Михајловић је Ориција упознала са досадашњим постигнућима Координационог тела за родну равноправност, напоменувши да је то тело након самита у Трсту иницирало оснивање регионалне канцеларије за родну равноправност.
Урадили смо много на пољу закона и стратешких докумената, усвојили Индекс родне равноправности као прва земља ван ЕУ која је то учинила, али радимо и на конкретним пројектима који ће живот жена у Србији учинити квалитетнијим, рекла је Михајловић, изразивши наду да ће им Мисија ОЕБС-а у томе помоћи.
На састанку је било речи и о закону о родној равноправности око којег су се саговорници сагласили да је најважнији документ за унапређење ове области и да је значајно да он ускоро буде усвојен.
Када говоримо о родној равноправности у теорији су сви за, али у реалности, када дође до имплементације мера, све постаје теже. Србија је доста урадила на том пољу и сигуран сам да можемо још више ојачати сарадњу у овој области, рекао је Орицио.
Михајловић је, говорећи о положају ромске заједнице у Србији, подсетила на то да је у марту основано Координационо тело за социјално укључивање Рома и Ромкиња и да су донети Стратегија и Акциони план са конкретним пројектима које спроводе сва ресорна министарства.
Она је овом приликом уручила амбасадору Орицију као поклон везени српски пешкир, рад жена са села, чланица Етно-мреже, као део праксе да званичницима са којима се састаје поклања ручне радове настале као резултат иницијативе „Упослимо хиљаду жена у руралним подручјима“.
Координационо тело за родну равноправност реализује ову иницијативу у сарадњи са Етно-мрежом и НАЛЕД-ом, наводи се у саопштењу Кабинета потпредседника Владе Републике Србије.