Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Србија једна од водећих земаља у процесу евроинтеграција

Србија једна од водећих земаља у процесу евроинтеграција

Београд/Брисел, 10. октобар 2017. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је вечерас, након састанка са европским комесаром за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханесом Ханом, да до краја године очекује отварање нових поглавља у приступним преговорима Србије са ЕУ.

Фото: Фонет/ЕУ

Брнабић је у седишту Европске комисије у Бриселу поручила да ће то бити важан сигнал за наше грађане и администрацију која је на томе радила.

Србија је искрено посвећена ЕУ интеграцијама. Желела сам да моја прва званична посета буде Бриселу и да она буде реализована у оквиру 100 дана рада Владе као сигнал свим грађанима Србије где желимо да идемо као држава, објаснила је она.

Премијерка је пренела да евроинтеграције Србије види као процес заснован на три основна принципа, и то на економском развоју и макроекономској стабилности, реформи јавне управе и владавини права.

Према њеним речима, у последње три године најбољи резултати постигнути су у области макроекономске стабилности, при чему је доста тога урађено на реформи јавне управе, али да има још много тога да се учини како бисмо имали јавну управу коју су наши грађани и привреда заслужили.

Сада је време да се фокусирамо и на трећи стуб, односно владавину права, подвукла је Брнабић и додала да су у питању реформе које Србија не спроводи због ЕУ, већ због сопственог транспарентнијег, ефикаснијег и предвидљивијег судства.

Она је оценила да напретка Србије ка ЕУ, али и у области економије, нема без регионалне стабилности, и додала да зато наша земља има водећу улогу у Берлинском процесу, у оквиру којег се интензивно ради на инфраструктурном и енергетском повезивању региона, као и у области сарадње међу младима.

Она се осврнула и на став Београда када је реч о позицији Европске уније према Косову и Каталонији.

Писмо је припремљено. На захтев, на првом месту наших пријатеља из Шпаније, нисам га донела, али смо разговарали о томе. Важно је да Европска комисија о том питању буде статусно неутрална. То је за Србију важна ствар и један од стубова наших европских интеграција, предочила је Брнабић.

Фото: Фонет/ЕУ

Хан је истакао да је Србија добро позиционирана као једна од водећих земаља у процесу приступања ЕУ, уз оцену да ће она врло брзо постати део европске породице.

Он је исказао захвалност Србији на кључној улози када је стабилност региона у питању, као и задовољство тиме што је прва званична посета Брнабић управо Бриселу, јер то показује значај и повећеност коју она придаје односу са ЕУ.

Велики посао је урађен, што ће се ускоро исплатити отварањем нових преговарачких поглавља, поручио је европски комесар.

Србија, како је констатовао, брзо напредује како би искористила тренутак који је дошао након говора председника Европске комисије Жан-Клода Јункера, у којем је дат јасан сигнал региону да ЕУ недвосмислено подржава политику проширења на Западни Балкан.

Врата Уније су отворена за нове уласке, до којих ће доћи оног тренутка када земље испуне критеријуме. Ми желимо да напредујемо заједно ка српском уласку у ЕУ. Када ће то бити, у рукама је Србије. Несумњиво је да она припада Европи и да ће брзо постати део европске породице, подвукао је он.

Хан је посебно навео да је охрабрен напретком Србије и осећајем одговорности премијерке Брнабић када је у питању област владавине права, што ће у великој мери и одредити брзину евроинтеграционог пута Србије.

Европски комесар је навео да је са Брнабић разговарао и о примедбама које је званични Београд имао на став Европске комисије када су у питању случајеви Косова и Каталоније.

Разумем осетљивост овог питања у Србији. Сада је важно да гледамо у будућност да видимо шта се може урадити поводом храбре иницијативе председника Александра Вучића о унутрашњем дијалогу и како подржати даљи развој Србије и региона, закључио је Хан.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs