Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Посета Ердогана трасира пут за јачање економске сарадње са Турском

Посета Ердогана трасира пут за јачање економске сарадње са Турском

Београд, 8. октобар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић оценио је данас да посета председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана Србији трасира пут за економску, привредну и трговинску сарадњу двеју земаља и подиже је на виши ниво јер то потврђује и долазак 185 турских привредника заинтересованих да улажу у Србију.

Фото: Танјуг

Љајић је у изјави агенцији Танјуг рекао да ће са председником Турске, који ће у Србији боравити 10. и 11.октобра, доћи и представници и власници великих турских компанија из различитих привредних области, од грађевинарства, туризма, пољопривреде до прехрамбене индустрије и металског сектора.

Они ће се, како је навео Љајић, састати са партнерима из Србије и разматрати могућности за инвестирање у српску привреду.

Биће потписани уговори о доласку појединих компанија у Србију, а о којим компанијама је реч биће објављено приликом сусрета двојице председника, рекао је он.

Према његовим речима, том приликом ће бити потписан и један од уговора који ће обезбедити инвестиције од приближно 35 милиона евра.

Љајић је изразио уверење да ће се након Ердоганове посете и друге турске компаније одлучити да инвестирају у Србију.

Потпредседник Владе је подсетио да је у текстилном сектору до сада остварена највећа сарадња са турском привредом, као и да ће сусрет председника Србије и Турске убрзати оно што је већ започето и отворити перспективе за сарадњу и другим привредним областима.

До краја године биће отворене две фабрике текстилне индустрије, у Лазаревцу и Лебану, а имамо најаве и за неколико других општина и градова и ти разговори су у завршној фази, најавио је потпредседник Владе.

Он је указао и на велике инвестиционе пројекте турских компанија и у другим привредним областима, као што је аутомобилска индустрија.

У Владичином Хану се прави нова и проширују капацитети постојеће фабрике. Постоји интересовање турских компанија и за изградњу хотела, улагање у некретнине и грађевински сектор у Србији и о свему томе ће се разговарати приликом ове посете. Надам се да ћемо конкретизовати многе раније започете договоре, навео је Љајић.

Потпредседник Владе је нагласио да привреде двеју земаља већ сарађују, као и да су прошле године оствариле робну размену од приближно 850 милиона евра, док ће ове године та цифра достићи близу милијарду евра.

Он је изразио уверење и да ће новим Споразумом о слободној трговини, који ће бити потписан током боравка турског председника у Србији, робна размена значајно порасти следеће године.

Такође, Љајић је навео и да Ердоганова посета у билатералним односима Србије и Турске има значај и са политичког аспекта јер отвара пут и другим видовима економске сарадње.

Он је напоменуо да је то сигнал за све привреднике у Турској да је Србија стабилна и пријатељска земља у коју је пожељно инвестирати и да је овде профитабилно улагати, додавши да је долазак Ердогана у Београд важан и са становишта политичке и друштвене стабилности јер Србија још једном демонстрира апсолутну спремност да сарађује са земљама из региона око очувања тог циља.

У условима опште нестабилности која, на жалост, постоји у многим деловима света, стабилност је сада од пресудне важности. Очувању безбедности и сигурности свака земља мора примарно да приступа, а сусрет српског и турског председника јесте допринос укупној стабилности у свету, нагласио је он.

Осврнувши се и на утицај који Ердоганова посета може да има на Србију ако се узму у обзир тренутна ситуација на Блиском истоку и однос Турске са Европском унијом и са Русијом, Љајић је истакао да се свака земља руководи сопственим интересима у формулисању спољне политике и да Србија мора да проналази нова тржишта како би опоравила своју економију и учинила је конкурентном.

Потпредседник Владе је поручио да је улазак у ЕУ основни спољнополитички приоритет Србије, као и да је Немачка наш главни спољнополитички партнер и водећа земља с којом остварујемо највећи обим спољнотрговинске сарадње коју нико не може да надомести, али и да Србија мора да отвара и нове путеве за извоз.

Он је додао да је Србија повећала извоз у Турску за 7,5 пута, са 32 на 243 милиона евра у односу на 2009.годину, али су то, према његовој оцени, још увек мале цифре.

Тачно је да 65 одсто робне размене остварујемо са земљама ЕУ, али морамо да диверзификујемо наше приоритете. Ово је начин да водимо политику која не угрожава оно што јесу приоритети, а с друге стране отвара могућности да пласирамо нашу робу, да повећамо извоз и омогућимо привлачење нових инвестиција, закључио је Љајић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs