Сектор рударства покретачка снага српске економије
Београд, 4. октобар 2017. године – Помоћник министра рударства и енергетике у Влади Републике Србије Синиша Танацковић истакао је данас да је у нашој земљи дошло до експанзије геолошких истраживања, изразивши очекивање да ће рударски сектор са садашњих 1,5 одсто учествовати у наредном периоду са три одсто у укупној вредности БДП-а.
Танацковић је, отварајући 7. међународну конференцију о минералним ресурсима у Србији “Покретачка снага за економски развој”, истакао да у Србији постоји више од 220 експлоатационих поља и приближно 130 истражних поља на којима се спроводе геолошка истраживања.
Он је навео да у нашој земљи има приближно 22.000 запослених у рударском сектору, и додао да ћемо у наредним годинама унапредити тај сектор и повећати инвестиције јер имамо добре природне услове за његов убрзани развој.
Амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф указао је на то да Србија има велике могућности за развој рударског сектора, и позвао српске и британске фирме да више сарађују у тој области.
Киф је поздравио представнике британских компанија који присуствују овом скупу, изразивши наду да ће њихова посета допринети размени искустава и потенцијалним партнерствима у области рударства и минералних сировина са колегама из Србије.
Велика Британија наставља да пружа подршку Србији у циљу побољшања пословне климе и унапређења трговинских односа двеју земаља, подвукао је он и додао да та земља у сектору рударства има престижно светско искуство и најмодернију технологију.
Директор "ТГИ груп интернешенел" Симеон Цомокос рекао је у уводном обраћању да је сектор рударства покретачка снага за српску економију, и прочитао писмо подршке тој конференцији министра рударства и енергетике Александра Антића.
Антић је у писму, између осталог навео, да је процес усавршавања ове привредне гране веома важан за Србију и да морамо имати на уму да имамо значајна геолошка открића у земљи.
Он је нагласио да Србија има значајне рударске басене и обезбеђену базу за повећање капацитета, издвојивши пројекат “Јадар” код Лознице, као и истраживања бакра и злата у тимочком крају.
Министар је навео да ће велике рударске компаније дати Србији замајац за развој уз помоћ домаћих и страних инвестиција.
Организатор конференције је ТГИ група, а покровитељи су Министарство рударства и енергетике Србије, Амбасада Канаде и Канадско-српско пословно удружење CANSEE, Амбасада Аустралије, Амбасада Велике Британије, Геолошка асоцијација Србије, Рударски институт у Београду и Српско геолошко друштво.