Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Неопходно увођење родне равноправности у образовни систем

Неопходно увођење родне равноправности у образовни систем

Београд, 2. октобар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и председник Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић изјавила је данас да је потребно едуковати младе људе и мењати патријархална размишљања друштва које одговорност за насиље неретко пребацује на жртву.


Михајловић је у изјави за јавност навела да је поражавајућа чињеница да сваки четврти младић у Србији верује да шамар није насиље, сваки десети да је оправдано понекад ударити девојку, а четвртина њих да је сексуално узнемиравање део шале и одрастања.

Према њеним речима, то говори у прилог томе да борбу против родно заснованог насиља треба започети одмалена, учећи дечаке и девојчице о родној равноправности и потреби да поштују једни друге, чиме стварамо ненасилно друштво којем тежимо.

Она је истакла да је важно охрабрити жене да пријаве насиље, за шта је потребно да умеју да препознају обрасце насиља и не прихватају изговоре насилника.

Све почиње од шамара, јер ко је у стању да удари жену, у стању је и да је убије. Верујем да се многи случајеви породичног насиља не би десили да је тај први шамар био препознат као опасност, рекла је Михајловић.

Према њеним речима, неприхватљиво је да свака трећа млада особа у Србији, без обзира на пол, сматра да је девојка сама крива ако је неко нападне због кратке сукње и уске мајице.

Одговорност за насиље не сме да се пребацује на жртву, поручила је Михајловић, уз подсећање на то и да нови закон о родној равноправности предвиђа специјализоване мере за борбу против насиља над женама, рад на превенцији насиља, али и едукације и увођење родне равноправности у образовни систем.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs