Београд, 28. септембар 2017. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за демографију и популациону политику Славица Ђукић-Дејановић изјавила је данас да су првих 1.000 дана живота кључни за правилан развој детета, при чему свако дете може достићи пуни потенцијал уз љубав, правилну негу и исхрану.
|
Фото: Танјуг |
Ђукић-Дејановић је, учествујући на конференцији "Најважније улагање у будућност земље – рани развој детета", истакла да се, када се говори о раном развоју деце, мисли на њихово здравље, образовање, исхрану и заштиту од насиља.
Србија, која је потписница Конвенције о правима детета, на овом пољу је заиста доста тога учинила, навела је она и нагласила да је наша земља законом одредила да деца до три године не смеју бити смештена у институцију, већ у породицу.
Такође, како је истакла, Србија је на нивоу Европе међу државама са најнижом стопом институционализације деце – на 10.000 најмлађих тек осам буде смештено у неку институцију.
Успели смо, како је навела, да за пет година преполовимо стопу смртности код одојчади и смањимо је код деце до пет година, али је чињеница да је смртност код ромске деце млађе од пет година двоструко већа него међу децом из опште популације.
Ђукић-Дејановић је нагласила да велики проблем представља и насиље свих врста над децом, уз напомену да је принцип Србије нулта толеранција на свако насиље.
Према њеним речима, на том плану је доста урађено – пре свега усвојен је Закон о спречавању насиља у породици.
Она је оценила да је предшколско образовање најслабија карика у образовном систему, будући да тек половина деце од 3,5 до пет година иде у вртић.
На овом пољу, уз подршку Уницефа, радимо на обезбеђивању већег обухвата деце предшколског узраста, објаснила је Ђукић-Дејановић.