Београд, 22. септембар 2017. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић изјавио је данас да ће Влада у наредном периоду дати већи значај раду и транспарентности Републичке агенције за мирно решавање радних спорова како би сви запослени и послодавци могли да се упознају са резултатима рада њених миритеља и арбитара.
|
Фото: Танјуг |
Ðорђевић је, отварајући Други интерактивни семинар Републичке агенције за мирно решавање радних спорова, истакао да од решавања тих спорова путем преговора корист имају не само појединци, већ и друштво у целини.
Прави примери добре праксе у том погледу су успешно спречен колективни спор у Индустрији за прераду меса ''Карнекс'', као и недавно окончање петомесечног штрајка у ''Гоши'', навео је министар.
Он је напоменуо да је разговарао са председницом Владе Аном Брнабић о томе да се прида већи значај раду Агенције како би се повећала њена видљивост и грађани Србије били упознати са њеним резултатима.
У претходном периоду, како је указао, радни спорови који су се водили имали су поред временског трајања и цену коштања која је оптерећивала привреду и буџет.
Влада жели да то измени и у будућности ће дати већу важност мирном решавању радних спорова. Ангажовањем Агенције желимо да предупредимо радне спорове, као и да допринесено њиховом ефикасном окончању, рекао је Ðорђевић.
Директор Републичке агенције за мирно решавање радних спорова Миле Радивојевић навео је да ово тело стално ради на повећању компетенција миритеља и арбитара у циљу смањења неизвесности коју запослени и послодавци имају приликом уласка у поступак мирења.
Наш циљ је да сваки запослени у Србији сазна за овај поступак и његове предности. Поступак је бесплатан јер га држава у потпуности финансира.
Држави је важно да сваки запослени своје право из рада и по основу рада у поступку пред Агенцијом ефикасно оствари, објаснио је он.
Радивојевић је најавио да ће Агенција иницирати да Влада донесе закључак којим ће се препоручити свим корисницима јавних средстава, да чак и у поступак преговора за закључење или измену и допуну колективног уговора укључе миритеља Агенције.
Поред тога, како је рекао, циљ је и растеретити судство које тренутно има више од 30.000 радних спорова у раду.
Он је, када је реч о изменама Закона о мирном решавању радних спорова, изразио очекивање да ће оне ступити на снагу у првом кварталу наредне године, а њима ће се пре свега проширити надлежности Агенције и повећати улога и значај који она има у правном систему Србије.
Директор Међународне организације рада за југоисточну Европу Маркус Пилграм оценио је да је Републичка агенција за мирно решавање радних спорова Србије добар узор новим и будућим агенцијама у региону.
Пилграм је истакао да ово тело својим радом смањује трошкове због радних спорова, али исто тако обезбеђује социјалну кохезију и мир.