Београд, 20. септембар 2017. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да наша земља мора да направи значајан искорак у дигитализацији и образовању, наводећи да постоје потенцијали који морају бити искоришћени.
Брнабић је, отварајући скуп на тему "Индустријска политика и дигитализација у Србији", истакла да уколико Влада Србије не успе да направи значајан искорак, онда смо изгубили време за читаву нашу земљу и за све наше грађане.
Изгубиће Србија трку конкурентности са осталим земљама Европе и света и на нама је велика одговорност да урадимо све што је потребно и искористимо све потенцијале, указала је председница Владе.
Она је као највећи потенцијал навела фантастичне младе људе који су добро образовани и способни и имају своје иновационе компаније, али исто тако и факултете који су у могућности да приближе Србију најразвијенијим земљама ЕУ.
Имамо данас ИТ индустрију која расте брже него било која друга индустрија, стопа је десет одсто годишње, а само производња софтвера расте по стопи од 20 одсто, рекла је Брнабић и додала да ће то помоћи да Србија има економски развој на основу иновација, а не само инвестиција.
Председница Владе је рекла да ће Србију придружити најнапреднијим земљама савременог друштва, а то значи да наша земља неће бити место јефтине радне снаге и место где се производи текстил и чарапе.
Ми више нећемо нудити Србију као земљу јефтине радне снаге, већ као земљу младих и креативних људи, где ћемо раст засновати на продаји готових производа, софтвера, паметних решења, рекла је она.
Конференцији је присуствовао и амбасадор Савезне Републике Немачке у Србији Аксел Дитман, којем је председница Владе исказала захвалност на помоћи коју та земља пружа Србији у спровођењу реформи.
Дитман је истакао да Србија и Немачка интензивно раде заједно у многим областима, и подсетио на то да је јуче склопљен споразум између две владе на основу којег ће се финансирати конкретни пројекти са више од 40 милиона евра.
Такође, он је подсетио на то да је Немачка највећи билатерални донатор Србије и да је од 2000. године до данас донирала више од 1,7 милијарди евра.
Важно је да ми у многим централним областима подстичемо реформе у Србији, њен развој и напредовање ка ЕУ. Једна од централних области је Немачко-српска иницијатива за развој и запошљавање, рекао је амбасадор.
Он је навео да је Немачка имала иницијативу за унапређење стручног образовања и да са Србијом сарађује у области развоја привреде, и указао на то да је на иницијативу председника Србије Александра Вучића, још док је био премијер, направљен фонд за унапређење стартап предузећа.
Дитман је рекао да Србија и Немачка могу да сарађују у области индустријске политике и дигитализације, уз оцену да Србија има велики потенцијал у образованим и младим људима.