Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Србија на добром путу дигиталне трансформације

Србија на добром путу дигиталне трансформације

Београд, 7. септембар 2017. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација у Влади Републике Србије Татјана Матић изјавила је данас да је Србија на добром путу дигиталне трансформације и да се према индексу раста информационо-комуникационих технологија налази на 51. месту од укупно 175 земаља.

Фото: Танјуг

Матић је, учествујући на регионалној конференцији посвећеној трендовима у телекомуникацијама и медијима "Дигитал 2017", указала на неопходност примене закона које је држава до сада донела.

Она је истакла да се Србија, према индексу инфраструктурне спремности, на листи Светског економског форума, налази на 75. позицији од 139 држава света.

Према њеним речима, Влада Србије није загледана у прошлост када је у питању сектор телекомуникација, што је током последњих неколико година и доказала.

Тржиште телекомуникација у претходних пет година забележило је раст прихода, док је у већини европских земаља присутан благи пад, рекла је Матић и навела да је укупан приход остварен у телекомуникационом тржишту у Србији у 2016. години био 189,4 милијарде динара.

Она је, говорећи о учешћу Србије на недавно одржаном Стратешком форуму на Бледу, навела да су представници наше земље имали прилику да са колегама из Словеније, Хрватске, Македоније и Црне Горе размене искуства о томе како су владе тих земаља успеле да дигитализују своје друштво, пре свега, јавну управу.

Она је указала на то да се дигиталном дивидендом у буџет Србије у 2016. години слило око 120 милиона евра, што представља раст од један одсто у односу на претходну годину.

У БДП-у државе, како је напоменула, сектор телекомуникационих услуга учествује са 4,51 одсто.

Матић је објаснила да је највећи приход остварен пружањем услуга мобилне телефоније, које учествују са 59 одсто у укупним приходима у телекомуникацијама, и додала да на 100 становника Србије долази 128 корисничких бројева.

Према њеној оцени, за Србију је важно доношење новог закона о електронским документима и услугама, који ће омогућити да електронски потпис буде широко примењиван како у привреди, тако и у државној управи.

Успешна дигитална трансформација, како је нагласила, није само инструмент за убрзани економски развој државе, него представља начин и пут демократизације друштва.

Она је рекла да је Нацрт закона о електронским документима ушао у скупштинску процедуру, а да би нови Нацрт закона о електронским комуникацијама требало да буде до краја године усвојен у парламенту.

Матић је подсетила на то да је Министарство трговине, туризма и телекомуникација успело да са Министарством културе и информисања и Академском мрежом Србије повеже 1.700 основних и средњих школа у Србији на академску мрежу.

Поред тога, 40 основних школа у најугроженијим општинама добило је бесплатан wi-fi. У сарадњи са Министарством културе и информисања, повезали смо и 19 установа културе на Академску мрежу Србије, закључила је она.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs