Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Бројне могућности за економску сарадњу са Турском

Бројне могућности за економску сарадњу са Турском

Београд, 22. август 2017. године – Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Бранислав Недимовић и министар хране, пољопривреде и сточарства Републике Турске Ахмет Ешреф Факибаба потписали су данас Акциони план за 2017. и 2018. годину у области пољопривреде.


Документ је потписан након билатералног састанка Недимовића и Факибабе, организованог уочи отварања турско-српског Агробизнис Форума, на коме учествује више од 150 представника турских пољопривредних фирми, али и продајних ланаца као могућих откупљивача српских производа.

Недимовић је у обраћању новинарима, уочи панела "Будућност сарадње у области пољопривреде и прехрамбене индустрије Србије и Турске", рекао да је са турском колегом разговарао о извозу јунећег меса и рафинисаног и сировог сунцокретовог уља из Србије.

Он је пренео да је на састанку било речи о три теме – постојећем споразуму о слободној трговини, инвестицијама у сточарство, воћарство и повртарство и новом усаглашавању квота за различите пољопривредне производе у корист обе стране.

Према његовим речима, постоји јако добар политички оквир између две земље који је створен добром сарадњом председника Републике Александра Вучића и председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана који нам олакшава посао.

Разлог за овај форум су и инвестиције у прехрамбену индустрију. Србија је отворена за инвестиције из Турске, јер су нам потребна улагања и у прехрамбеној и у пољопривредној индустрији, указао је министар.

Он је додао да Србија у логистичком смислу може бити платформа Турској за ЕУ и Русију, док је Турска пролаз Србији ка Азији и Блиском истоку.

Спољно-трговинска размена Србије и Турске расте, а укупна размена ове две земље у 2016. години износила је приближно 70 милиона евра, прецизирао је Недимовић, додавши да Србија има дефицит у тој размени који у петогодишњем просеку износи 13,2 милиона евра.

Након осам година од почетка примене Споразума о слободној трговини између Србије и Турске, овај документ се показао као јако користан, јер је готово пет пута повећана међусобна трговина двеју земаља у сектору пољопривреде, предочио је он.

Према његовој оцени, уколико се договори оно о чему смо данас разговарали, у наредна два, три месеца имаћемо скок спољно-трговинске размене.

Факибаба је рекао да је Србија важна држава за мир и сарадњу и велики пријатељ Турске, поручивши да су српски инвеститори добродошли у ту земљу.

Имамо много области у којима можемо да сарађујемо. Желимо да унапредимо увоз и извоз и треба пуно да радимо да би достигли милијарду долара извоза, указао је он.

Према његовим речима, овај скуп је један од начина за унапређење сарадње и достизање зацртаних циљева.

Он је додао да је након јутрошњег разговора са српском страном о извозу јунећег меса и уља, одмах дао налог о започињању процеса који ће довести до остварења циљева.

Недимовић и Факибаба су се данас обратили присутнима на панелу на којем је присуствовало више од 300 привредника из Србије и Турске.

Недимовић је том приликом нагласио да ће сарадња са Турском у области пољопривреде омогућити да се одређени специфични српски производи, попут малина, пласирају на удаљена источна тржишта.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs