Београд, 22. август 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да наша земља, упркос одлуци да
повуче особље Амбасаде у Македонији, жели добре односе са свим државама у региону ради мира и стабилности.
Дачић је, гостујући на Телевизији "Пинк", објаснио да Србија жели да смири новонасталу ситуацију са Македонијом која се не заснива на претпоставкама, већ на недвосмислено утврђеним радњама које говоре о појачаном офанзивном деловању према нашој земљи, институцијама и особљу Амбасаде у Скопљу.
Он је нагласио да ће све што се догодило последњих дана бити предмет разговора са нашим дипломатама, али и са колегама у Македонији.
Председник Србије Александар Вучић ће сутра разговарати телефоном са премијером Македоније Зораном Заевим, ја ћу контактирати министра спољних послова Македоније Николу Димитрова, док ће премијерка Србије Ана Брнабић имати прилику да се сретне са Заевим на једном међународном скупу ових дана, најавио је Дачић.
Ми се трудимо да разговарамо, али и да заштитимо интересе своје земље и не угрозимо мир и стабилност у региону, поновио је први потпредседник Владе и нагласио да је веома важно да знамо у каквом ће окружењу наше особље радити у Амбасади у Скопљу.
Дачић је посебно подвукао да Србија није предузимала и не предузима ништа против Македоније свих ових година.
Србија је, како је подсетио, била веома коректна и конструктивна и није се мешала у унутрашње ствари Македоније, па чак ни у оним турбулентним временима када су имали свакодневне протесте.
Према његовим речима, не постоји ништа на основу чега би се могло утврдити да је Србија било када предузела било шта што би било против интереса Македоније.
На поруку Владе Македоније да ће се они по питању кандидатуре Косова за чланство у Унеско водити ставовима већине држава чланица ЕУ, Дачић је напоменуо да, ако би Србија имала став Европске уније, онда би свакако могла да поништи ранију одлуку и призна Македонију под именом под којим она седи у Бриселу – а то је БЈРМ.
Веома смо јасни када кажемо да желимо добре добросуседске односе са Македонијом, али ти односи морају да се базирају на принципима реципроцитета, указао је он.