За ефикасније управљање мигрантском кризом 700.000 долара
Београд, 17. август 2017. године – Министар државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Бранко Ружић присуствовао је данас завршном представљању резултата пројекта "Подршка локалним заједницама и одговор на избегличку кризу", који је у седам општина спровела Фондација "Ана и Владе Дивац", а финансирао УСАИД са 700.000 долара.
Ружић је на конференцији за новинаре оценио да је Влада дала добар одговор на мигрантску кризу упркос скромним ресурсима, и додао да су се локалне самоуправе успешно ухватиле у коштац са тим проблемом.
Он је подсетио на то да је пројекат трајао 18 месеци, од марта 2016. године до августа 2017. године, у седам општина у Србији, и то у Шиду, Суботици, Димитровграду, Прешеву, Лајковцу, Тутину и Сјеници.
Према његовим речима, захваљујући том пројекту, Народна кухиња Црвеног крста у Суботици добила је опрему, што је омогућило припрему 400 додатних топлих оброка дневно намењених локалној заједници и мигрантима.
Такође, како је напоменуо, по два мобилна ЕКГ апарата добили су Дом здравља у Суботици и Дом за децу ометену у развоју “Колевка” у том граду, а у свих седам општина опремљени су простори за децу у пријемним центрима за избеглице.
Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Нерић указао је на то да су општине које су биле укључене у пројекат поднеле велики терет и зато је овај пројекат допринео повећању ефикасности у управљању мигрантском кризом.
Директор Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) Аза Ел-Абд указала је на број миграната који су прошли кроз Србију и на то да се један број њих задржао, оценивши да су Влада и народ Србије урадили све како би помогли мигрантима и онима који су тражили азил.
Абд је подсетила на то да је током овог пројекта организовано више од 200 акција у којима су учествовали волонтери, а које су спојиле мигранте и становништво Србије.
Директор Фондације "Ана и Владе Дивац" Ана Коешал објаснила је да је основни циљ фондације да помогне избеглим и расљеним лицима, истакавши да је до сада успела потпуно да интегрише у наше друштво више од 700 породица.
Присутнима се обратио и помоћник комесара за избеглице Иван Гергинов, који је скренуо пажњу на значај сарадње са невладиним и међународним организацијама на решавању овог проблема.