Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Реформе најбитније у процесу евроинтеграција

Реформе најбитније у процесу евроинтеграција

Београд, 3. август 2017. године – Министар за европске интеграције у Влади Републике Србије Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да су реформе најбитнији сегмент европских интеграција и да су садржане у такозваним критеријумима из Копенхагена, који се односе на владавину права, борбу против корупције, реформу правосуђа, економски критеријум и добру управу.

Фото: pink.rs

Јоксимовић је, гостујући на Телевизији Пинк, оценила да је наивно мислити да ће Србија постати чланица Европске уније само уколико призна једнострано проглашену независност Косова, нагласивши да су реформе те које су најбитније у процесу приступања.

Тако наивно размишљање, како је додала, шире они који Србији не желе успех у процесу евроинтеграција, јер им то добро дође да замајавају стварност.

Поглавље 35, које се односи на нормализацију односа са Приштином, за нас је додатна политичка околност која није олакшавајућа, нагласила је она и навела да се са тим боримо због себе и пре свега због наших интереса на Космету.

Она је додала да треба бити реалан, али да та реалност не значи признавање независности Косова, већ уважавање чињенице да су бројне земље признале Косово, али и да бројне то нису учиниле.

Према њеним речима, само постојање Бриселског дијалога доказује признавање чињенице да Србија и неке друге земље нису признале једнострано проглашену независност Косова, те би наша земља требало да пронађе неки модел како да помири те паралелне реалности.

Јоксимовић је објаснила да Поглавље 31 значи усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ и да тек кад сте чланица Уније, учествујете у процесу доношења одлука.

Нико и не очекује, а ни поглавље није тако постављено, да кандидат мора да се усклади у потпуности, јер не учествује у доношењу одлука. Постоје очекивања да се у овој фази више ускладимо, али то не значи да уведемо санкције Русији, објаснила је она.

Јоксимовић је, оценивши да је поражавајуће то што Србију представљају као неког ко ће бити тројански коњ руских интереса у ЕУ, истакла да Србија не треба да буде експонент ничијих интереса, осим сопствених.

Она је поновила да би Србија до краја године могла да отвори још три поглавља која се односе на компанијско право, буџетске и финансијске одредбе и економске односе са иностранством.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs