Брнабић је у обраћању новинарима по завршетку
Самита Америчко-јадранске повеље (А5) у Подгорици, оценила да ово није мера која подстиче регионалну стабилност и сарадњу.
Између Самита лидера земаља западног Балкана у Трсту и данашњег скупа, на којима смо разговарали о регионалној стабилности и сарадњи, пре свега економској, урадити овако нешто, и то без објашњења, свакако није коректна мера, оценила је она.
Председница Владе је пренела да је на маргинама Самита разговарала о томе и са премијером Хрватске Андрејом Пленковићем.
Она је изразила уверење да ће, ако се не пронађе решење у разговору са Хрватском, засигурно реаговати Европска комисија, јер је ово без даљњег мера која није у складу са Споразумом о стабилизацији и придруживању.
Не бих говорила о томе шта ће бити ако Комисија не нађе решење. Ово је јасан прекршај ССП. Верујем да ћемо наћи заједничко решење и пре него што реагује Европска комисија, поновила је Брнабић.
Она је пренела да је упутила молбу да министар пољопривреде Хрватске што пре контактира са министром пољопривреде, шумарства и водопривреде Браниславом Недимовићем и колегама у земљама региона, који су погођени тим потезом.
Истовремено, председница Владе је поручила да је нашој земљи регионална сарадња важна и да је један од три приоритета њене политике, уз оцену да је тренд редовних и честих сусрета лидера региона добар.
Ми ћемо као земља која подржава регионалну сарадњу и стабилност увек бити присутни на тим разговорима, подвукла је она и додала да је Србија у последње три године направила велики помак у смислу економске стабилности, фискалне консолидације, смањења јавног дуга и незапослености.
Направили смо основу на којој Влада треба да надограђује бржи развој. Он је за било коју земљу у региону немогућ ако немамо јасну регионалну стабилност, предвидивост и ако не разговарамо о економској сарадњи и инфраструктурним пројектима и повезивању младих, закључила је Брнабић.
Такође, Србија је јасно војно неутрална и стратешки опредељена за европске интеграције и на томе ћемо наставити да радимо, нагласила је она и изразила задовољство што НАТО поштује војну неутралност Србије исто као што Србија поштује да неко жели да постане чланица НАТО.
Према њеним речима, након Самита у Трсту ово је била још једна прилика да сви из региона заједно разговарају о неким мало другачијим темама.
Она је указала на то да Србија учешћем у мировним мисијама показује своју одговорност према регионалној стабилности и глобалној безбедности.
Србија, како је подсетила, заузима пето место у Европи и 45 у свету у смислу ангажмана у мировним мисијама, како Уједињених нација, тако и Европске уније.
Наша земља је била један од важних чинилаца у мигрантској кризи, будући да је преко ње прошло више од милион миграната. Заједничке снаге Војске и МУП су спречиле улазак више од 22.000 илегалних миграната и тиме сачувале наше грађане и границе ЕУ, закључила је Брнабић.