Бор, 2. август 2017. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић упутио је данас позив свим иновативним компанијама из Нишавског округа да се пријаве на јавни конкурс на којем ће Влада поделити 2,7 милиона евра из буџета за развој иновација.
Поповић је, на конференцији за новинаре у згради општинске управе Бор, истакао да Влада Србије препознаје значај иновација и развоја високих технологија као кључне конкурентске предности Србије у будућности.
Министар је подсетио на то да ће јавни конкурс који је Фонд за иновациону делатност расписао у јуну бити завршен 1. септембра.
Компаније могу да аплицирају за два програма. Први је програм за младе стартап компаније до три године старости, за које се додељују средства до 80.000 евра за развој иновација, објаснио је он.
Други програм, како је навео, намењен је свим компанијама које развијају иновациону технологију конкурентну на тржишту, а могу да конкуришу за средства у висини до 300.000 евра.
Желимо да талентованим младим инжењерима и научницима помогнемо да развију своје иновативне стартап компаније и понуде своје производе на домаћем и међународном тржишту, рекао је министар.
Он је оценио да домаћа привреда, заснована на иновативном предузетништву и информационом технологијама, води земљу у будућност, и додао да је то производња која је намењена извозу, при чему доноси нова радна места и обезбеђује останак младих у Србији.
Подршка Владе није намењена само људима у великим градским центрима, већ желимо да подржимо што већи број иновативних компанија у Бору, Мајданпеку, Неготину, Зајечару, као и у свим другим деловима Србије, подвукао је Поповић.
О конкурсу за развој иновација у Србији и његовом значају за раст локалне економије говорили су и председник општине Бор Александар Миликић, директор Фонда за иновациону делатност Иван Ракоњац и в. д. директора регионалне Привредне коморе Србије за Зајечарски и Борски управни округ Дејан Тошић.
Током посете Бору, Поповић је обишао и Технички факултет, где је са деканом Надом Штрбац разговарао о трансферу знања и примени научно-истраживачког рада у индустрији.