Београд, 31. јул 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић и министар правде Нела Кубуровић закључили су данас Споразум о електронској размени података између правосудних институција и полиције, који омогућава тренутан увид у податке од значаја за вођење поступака.
Стефановић је тим поводом истакао да ће систем елекронске размене података допринети успешнијој борби против криминала и корупције, јер ће кривични и прекршајни поступци трајати значајно краће, будући да ће базе двају министарства бити међусобно повезане и подаци ће се електронски размењивати.
Он је рекао да ће примена овог споразума у пракси значити да ће се брже и ефикасније размењивати подаци о прекршајним и кривичним делима, али и да ће моћи да се оствари контрола фазе поступка.
За МУП Србије, како је додао, значајно је то што ћемо имати прилику да видимо шта су резултати поступака након писања кривичних или прекршајних пријава, у којој су они фази, да ли су та лица осуђена или нису, а ако јесу да ли су упућена на издржавање затворске казне.
Према његовим речима, то ће за полицију бити веома важно управо због контроле тих лица, али и ефикасније размене података, поготово када се узме у обзир то да се ради о милионима докумената, који би се иначе слали у папирној форми.
Потпредседник Владе је напоменуо да је ово још један од напора Владе Србије предузетих на плану борбе за електронску управу, у којој се грађанима пружа више могућности да за краће време дођу до важних информација.
Истовремено, како је објаснио, то је изузетно битно и за државне органе, који на овај начин ефикасније међусобно сарађују, чиме се постижу виши стандарди у раду.
Стефановић је објаснио да ће корисници Правосудног информационог система (ПИС), односно система за електронску размену података, бити судови, јавна тужилаштва, јавни извршитељи, јавни бележници, док ће сетове података које судови, правосудни органи и установе за извршење кривичних санкција стављају другим државним органима (ван правосуђа) на располагање, ти органи користити у оквиру својих система.
Кубуровић је истакла да ће овај пројекат Министарства правде дати могућност грађанима да у краћем временском периоду остваре своја права било да је у питању, суд, јавни извршитељ или јавни бележник, а омогућиће и заказивање рочишта у краћим периодима.
Најбитније је то што ћемо кроз размену података убрзати процесе рада полицијских управа, судова, тужилаштава и носица јавних овлашћења, подвукла је она.
Овај систем омогућиће да имовина коју су учиниоци кривичних дела стекли на незаконит начин, а коју су годинама скривали разним малверзацијама и пребацивањем власништва на своје рођаке или пријатеље, буде препозната и утврђена као имовина стечена кривичном делом, а затим и одузета законитим поступком.
Промет непокретности учиниоца кривичних дела видеће се ретроактивно и на овај начин учиниоци кривичних дела више неће моћи да изигравају закон, при чему ће се таква изигравања закона која су већ спровели јасно видети.