Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Држава одлучна у борби против насиља над женама

Држава одлучна у борби против насиља над женама

Београд, 29. јул 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и председник Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић изјавила је данас да је у последњој деценији у Србији живот изгубило 347 жена, а у овој години 21, док свака друга жена трпи неку врсту насиља, а свака трећа физичко насиље.

Фото: Танјуг

Михајловић је у интервјуу за портал "Телеграф" навела да родна равноправност и проблем насиља над женама нису питање једног министарства, већ друштва у целини.

Влада је препознала да насиљу можемо да се супротставимо само ако постоји координација државних институција и активно учешће невладиног сектора и медија, нагласила је она и додала да је држава ту да доноси законе, али то није довољно ако се у ту борбу не укључи читаво друштво.

Држава доноси законска акта и они се примењују, али да би решили проблем насиља над женама морамо примену закона спустити на локални ниво. Морамо да мењамо свест, радимо са најмлађима, едукујемо људе и више бринемо једни о другима јер ћемо једино на тај начин постати друштво са нултом толеранцијом на насиље, подвукла је Михајловић.

Она је подсетила на то да је формирањем Координационог тела за родну равноправност 2014. године Србија постала једина земља која има институцију за родну равноправност.

Задатак тог тела, како је објаснила, јесте да поред тога што доноси законе и стратегије, координира рад државних институција, али и цивилног сектора који је много урадио у овој области.

Према њеним речима, Координационо тело активно учествује и у увођењу конкретних мера против насиља, као што је увођење националног СОС телефона и паник тастера.

Михајловић је подсетила на то да је са локалним самоуправама постигнут договор о увођењу паник тастера у 60 центара за социјални рад, како би заштитили људе у тим установама.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs