Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија тражи нови модел гласања у ЦЕФТА

Србија тражи нови модел гласања у ЦЕФТА

Београд, 29. јул 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас да Србија преговара са чланицама ЦЕФТА како би се начин гласања у тој организацији променио, са циљем да се избегне досадашња пракса да једна земља блокира другу приликом гласања.

Фото: Танјуг

Љајић је у изјави за агенцију Танјуг објаснио да су до сада све одлуке чланица о важним споразумима морале да се донесу консензусом свих земаља, док је предлог Србије да се направи нови модел гласања – "консензус минус један".

На тај начин ће се, како је навео, избећи могућност да једна земља блокира другу у потписивању одређених споразума у оквиру ЦЕФТА, уколико, на пример, између те две земље постоји одређени међудржавни спор.

Србија тражи другачији модел, односно ''консензус минус један'', како би се убрзало доношење одлука, док би с друге стране деловало и превентивно да неке земље не предузимају ванцаринске баријере, подвукао је Љајић.

Према његовим речима, у току су и преговори о Протоколу 6 у оквиру ЦЕФТА споразума, који се односи на слободну трговину и услуге између држава региона.

Такође, како је додао, са другим чланицама ове организације воде се разговори о међусобном признавању диплома, што би обезбедило слободан проток радне снаге међу земљама западног Балкана.

Он је, када је реч о протоку робе, истакао да ће неке одлуке, потписане на недавном Самиту лидера региона у Трсту, а везане за Царинску унију, грађани Србије моћи да осете већ крајем ове и почетком наредне године.

Љајић је прецизирао да се то, пре свега, односи на смањење процедура приликом извоза наше робе у регион, што ће значајно смањити задржавање на границама.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs