Београд, 26. јул 2017. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за демографију и популациону политику Славица Ђукић-Дејановић изјавила је данас да ће Стратегија подстицања рађања бити ревидирана и допуњена садржајима везаним за миграције и активно старење.
Ђукић-Дејановић је у изјави за Телевизију "Пинк" истакла да је претходна година била најлошија година по свим параметрима, где се на 1.000 становника родило девет беба, а умрло 15 људи, док у Црној Трави 2013. године није рођена ниједна беба.
Због тога је 15 општина добило бесповратна средства за програме пронаталитетне политике, које ће спроводити годину дана, указала је она и додала да ипак мало охрабрује податак да је у прва три месеца ове године рођено 1.448 беба више него у истом периоду прошле године.
Ђукић-Дејановић је навела да стандард породице јесте један од разлога зашто се млади парови не опредељују за рађање више деце, али да није пресудан, и додала да то најбоље осликавају земље западне Европе које имају висок животни стандард, а сличне проблеме као наша земља.
Оно што ми мислимо да може да се уради јесте да се мало едукују млади људи на плану популационе политике и да се стимулишу кроз запошљавање, рекла је она, и нагласила да ће држава стимулисати послодавце који усклађују код запослених рад и родитељство.
Ђукић-Дејановић је, говорећи о Агенди УН о одрживом развоју, истакла да ће све земље потписнице поменуте агенде, међу којима је и Србија, морати да уведу обавезно средње образовање до 2030. године.
Она је истакла да ће се можда ићи на то да основно школско образовање траје девет година, као у већини европских земаља, или чак десет, а онда да још две године буду усмерено средње стручно образовање.
Ђукић-Дејановић је поручила да је то нешто на чему ће се највише радити са Министарством просвете, науке и технолошког развоја.
Према њеним речима, то је само један од 17 постављених циљева који се налазе пред нашом земљом, односно 200 држава у свету које су потписнице Агенде.
Преосталих 16 циљева односи се на смањење сиромаштва, здраву животну средину, поправљање здравства, запошљавање и бољи стандард, објаснила је Ђукић-Дејановић.
Ниједан од тих циљева не може радити једно министарство. Имамо тим Уједињених нација који нам помаже, навела је она.