Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Измене Устава у циљу успостављања независног судства

Измене Устава у циљу успостављања независног судства

Београд, 21. јул 2017. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић оценила је данас, отварајући округли сто у Палати Србије, да предстојеће измене Устава Србије треба да буду сублимација различитих мишљења и резултат политичког и друштвеног консензуса.

Фото: Танјуг

Кубуровић је, на овом скупу о изменама Устава у делу који се односи на правосуђе, рекла да те промене треба да буду толико квалитетне да Србија добије позитивно мишљење Венецијанске комисије, као и да буде оцењена као држава која је успоставила независно судство, што је једно од основних начела по којима се цени владавина права.

Према њеним речима, предстојеће уставне измене треба да елиминишу утицај извршне и законодавне власти на правосуђе, као и да редефинишу избор и разрешења судија и тужилаца, као и положај Високог савета судства и Државног већа тужилаца.

Она је изразила захвалност свим подносиоцима предлога за измене Устава, који су то мишљење доставили до 30. јуна, а у односу на које је данас отворена јавна расправа.

Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић објаснила је да је Акциони план за Поглавље 23 предвидео да до краја године треба да се спроведу уставне реформе како бисмо усагласили највиши правни акт са принципима независности правосуђа и уставним гаранцијама за тај принцип независности.

Шира измена Устава може, али и не мора да се догоди јер је то ствар политичког договора, навела је она и оценила да би било добро да наша земља испоштује предвиђени рок за промене Устава, али да је од тога много важнија суштина и садржина тих измена.

Директор Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом Жарко Степановић рекао је да тема данашње расправе представља један од најважнијих дијалога, с обзиром на то да је реч о Уставу, документу који је највиши правни акт у Републици Србији.

Степановић је објаснио да је због тога Канцеларија, у сарадњи са Министарством правде, расписала позив за достављање предлога измена свим заинтересованим актерима, који је трајао од 17. маја до 30. јуна.

У том периоду, 16 организација цивилног друштва доставило је 14 предлога (три организације упутиле су један заједнички предлог), прецизирао је он и напоменуо да су сви предлози објављени на сајту Министарства правде и Канцеларије у интегралној верзији.

У радном делу округлог стола помоћник министра правде и шеф преговарачке групе за Поглавље 23 Чедомир Бацковић говорио је о актуелним уставним решењима у области правосуђа и пристиглим предлозима за промену Устава Србије, након чега је уследила дискусија са представницима организација цивилног друштва.

Округли сто су организовали Министарство правде и Канцеларија за сарадњу са цивилним друштвом.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs