Београд, 20. јул 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић саопштио је данас да је од почетка примене Закона о спречавању насиља у породици полиција донела 2.626 хитних мера, док је у 56 случајева дошло до прекршаја и починиоци су осуђени на 60 дана затвора.
Стефановић је на конференцији за новинаре, одржаној након
прве седнице Савета за сузбијање насиља у породици, прецизирао да је полиција донела 910 мера удаљења насилника из стана и 1.716 мера којима је насилницима забрањено да контактирају са жртвом, или да јој прилазе.
Потпредседник Владе је нагласио да је реч о полицијским мерама, односно задржавању до 48 часова, док су судови изрекли више од 1.300 хитних мера, у трајању до 30 дана.
Према његовим речима, у последњих седам дана полиција је извршила 1.918 обилазака центара за социјални рад у свим градовима и општинама, док су се центри у 37 случајева обратили полицији са захтевом да службеници МУП-а буду присутни у просторијама центра приликом поступања социјалних радника.
Стефановић је поновио да се без озбиљног ангажовања друштва и без превенције не може изборити са насиљем, а да је насиље у породици пошаст против које се мора удружити читаво друштво.
Потпредседник Владе је указао на то да статистички број жртава насиља у породици у последњих 20 година варира, што значи да мора системски да се приступи том проблему.
Министар правде Нела Кубуровић истакла је да су у протеклих 40 дана, од почетка примене Закона о спречавању насиља у породици, судови на предлог тужилаштва изрекли 1.300 хитних мера.
То значи да су насилници удаљавани из стана или им је изречена забрана приласка жртви, објаснила је она и прецизирала да су од 1.800 предлога тужилаштва за хитне мере, судови усвојили 1.300.
Кубуровић је саопштила да су на данашњој седници чланови деветочланог Савета за сузбијање насиља у породици упознати са применом Закона о спречавању насиља у породици и његовим ефектима у пракси.
Према њеним речима, на два последња несрећна случаја породичног насиља које је резултирало убиствима овај закон, на жалост, није могао да се примени.
Она је навела да су, у складу са новим законом, а по налогу Републичког тужилаштва, сва тужилаштва у Србији формирала 66 координационих група за реаговање у случајевима породичног насиља.
Министар је објаснила да су чланови тих група заменик тужиоца, специјално обучени полицајац и представник центра за социјални рад.
Кубуровић је истакла да је за протеклих 40 дана израђено 600 индивидуалних планова за помоћ жртвама насиља, а разматрано је 1.400 случајева насиља у породици.
Влада Србије је, у складу са Законом о спречавању насиља у породици, 13. јула ове године основала Савет за сузбијање насиља у породици.