Београд, 15. јул 2017. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић и министар спољних послова Аустралије Џулија Бишоп оценили су данас током сусрета у Београду да Србија има велики интерес за унапређење политичких односа са Аустралијом.
Антић је том приликом указао на велики потенцијал Србије у сектору рударства, додавши да мултинационална компанија „Рио Тинто“ има велику активност у околини Лознице, где, у оквиру пројекта „Јадар“, врши истраживања јединствене минералне композиције руде литијума.
Он је навео да пројекат „Јадар“ представља озбиљан и значајан посао за компанију „Рио Тинто“, али и велику могућност за развој Србије, имајући у виду да ће се то налазиште светске класе брзо наћи у фази отварања рудника, који ће генерисати више од 10 одсто светске производње литијума.
Министар је рекао да то представља додатни основ за даљи развој сарадње двеју земаља у сектору рударства, уз оцену да све веће присуство аустралијских компанија на рударским конференцијама у Србији говори у прилог томе да за њих постајемо привлачно тржиште.
Србија има добар Закон о рударству и геолошким истраживањима и оцењена је као сигурна држава за инвестирање, што поткрепљује чињеница да се у сектору рударства компаније одлучују на дугорочна улагања и да је Србија, отпочињањем пројекта „Јадар“, задобила поверење страних инвеститора, оценио је Антић.
Бишоп је истакла да је Србија стабилна демократска држава са развијеним институцијама и слободним тржиштем.
Она је додала да је компанија „Рио Тинто“ социјално и безбедносно одговорна компанија, која спада у светске лидере по експлоатацији руда, а потписивање предвиђеног меморандума о разумевању дало би додатни замајац економској размени двеју земаља.
У разговору је констатовано да рударски бизнис није само експлоатација руда, већ и одговорно понашање према људским животима, квалитетна сарадња са локалним самоуправама и висока свест о очувању животне средине.
Антић је закључио да аустралијске компаније те стандарде поштују и примењују на српском тржишту, као и да је српска страна заинтересована да своје потенцијале стави на располагање тамошњим фирмама, и подсетио на то да у овом тренутку постоји више од 100 значајних поља на којима се врше истраживања.
Посета министра спољних послова Аустралије допринеће бољим свеукупним економским односима двеју земаља, оцењено је на састанку.