Београд, 14. јул 2017. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић оценио је данас да кроз Берлински процес и заједничке пројекте наша земља и државе у окружењу могу брже стићи до Европске уније.
 |
Фото: РТС |
Дачић је, гостујући на Радио-телевизији Србије (РТС), истакао да је Србија једна од земаља која се не плаши регионализације и покушава да артикулише своје интересе у региону.
Регионализација није замена за Унију, већ треба само да нам помогне да брже уђемо у ЕУ, објаснио је он и додао да смо због тога посебно захвални Немачкој.
Први потпредседник Владе је напоменуо да је сада право време за питање када ће наша земља ући у ЕУ, које је председник Републике Александар Вучић поставио бриселским званичницима, јер се сада прави буџет за период од 2020. до 2027. године.
Према његовим речима, ако у буџету који се доноси за седам година нема планираних средстава намењених за улазак нових земаља у ЕУ, мислимо да ће се онда та тема одуговлачити.
Србија, како је указао, има једну специфичност која јој отежава положај, а то је да су преговори о уласку у ЕУ условљени динамиком и развојем дијалога са Приштином, што, како је оценио, није поштен приступ.
Дачић је нагласио да је веома важно и што један број земаља које су чланице Уније, попут Грчке и Бугарске, помаже Србији да што брже приступи ЕУ.
Ми себе не ослобађамо одговорности да отворимо и затворимо поглавља, а то значи да хармонизујемо наше законодавство и друштвени систем са европским вредностима. Овде је реч о политичкој одлуци која након тога треба да уследи, односно о томе када ће бити пријем нових чланица у ЕУ, подвукао је он.
Дачић је подсетио на то да је председник Европске комисије Жан-Клод Јункер рекао да се до 2020. године не планира пријем нових чланица, при чему су у преговарачком процесу најдаље отишле Црна Гора и Србија.